Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primăria Chișinău amplasează corturi anticaniculă în cele mai aglomeratCa
    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău amplasează corturi anticaniculă în cele mai aglomeratCa

    5 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pe timp de caniculă, preturile vor amenaja corturi speciale în cele mai aglomerate spații și zone ale sectoarelor Capitalei, acolo unde trecătorii vor putea bea apă și cere ajutor în caz de necesitate.

    În sectorul Râșcani, punctul de aprovizionare cu apă potabilă va fi amenajat în Complexul Memorial „Feciorilor patriei – memorie veșnică”, la Botanica zona specială se va afla la intersecția Cuza-Vodă – Independenței, iar la Buiucani – pe strada Ion Creangă, 74. Corturile anticaniculă vor fi și în sectorul Ciocana pe bd. Mircea cel Bătrân 2, chiar pe alee, iar în Centru – pe bd. Ștefan cel Mare 136, în preajma magazinului ”Gemenii”.

    În următoarele zile, în funcţie de situaţie, vor mai fi deschise corturi anticaniculă şi în alte locaţii. Pe perioada estivală funcţionează şi cișmele de apă. Pe lângă acestea, în preajma Parcului „Valea Trandafirilor” activează fără întrerupere buveta, a cărei apă este testată şi filtrată în permanenţă.

    ”Totodată, am cerut ca toate unitățile de transport public dotate corespunzător, să conecteze sistemul de aer condiționat. De asemenea, pentru a minimiza impactul caniculei, în toate sectoarele capitalei sunt stropite cu apă străzile și bulevardele principale, unde circulă transportul public. Am rugat ca responsabilii să atragă atenție deosebită şi persoanelor care muncesc în spații deschise, pe șantiere, în piețe sau transport public”, a scris primarul Ion Ceban.

    Totodată, în perioada cu temperaturi caniculare, subdiviziunile municipale, în comun cu Centrul de Sănătate Publică din municipiul Chișinău și Direcția municipală pentru Siguranța Alimentelor vor asigura: supravegherea calităților produselor perisabile prin monitorizarea condițiilor de păstrare a mărfurilor alimentare în piețe; starea sanitară a bazinelor acvatice, a plajelor şi a apei potabile din surse centralizate; instruirea personalului din sfera de deservire a populaţiei privind activitatea pe vreme de caniculă etc.

    De asemenea, Asociația ”Spații Verzi” va intensifica controlul privind activitatea echipelor de salvamari în zonele bazinelor acvatice autorizate pentru odihnă și supravegherea strictă a respectării de către populație a regulilor de comportament în locurile de agrement.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleConducerea țării l-a felicitat pe Jens Stoltenberg
    Next Article Guvernul a ratificat noua Convenție a statelor membre ale GUAM

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reacția Kremlinului la acuzațiile de otrăvire a lui Alexei Navalnîi, făcute de 5 țări europene

    16 februarie 2026

    Iubirea, sărbătorită la mii de metri înălțime. Ce surpriză a pregătit Wizz Air pentru 16 cupluri

    16 februarie 2026

    Renato Usatîi: Reforma teritorial-administrativă și comasarea localităților sunt gândite de guvernare nu pentru bunăstarea cetățenilor, ci din interese politice ale PAS

    16 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    „Partidul Nostru” solicită anchetarea achizițiilor de gaze și păcură din perioada 2021–2025

    17 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala sub cod portocaliu: Ceban anunță intervenții în teren și mobilizarea poliției

    17 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reprezentantul Osetiei de Sud în regiunea transnistreană, interzis timp de cinci ani în Republica Moldova

    17 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ruben Vardanyan, fost lider al Karabahului, condamnat la 20 de ani de închisoare în Azerbaidjan

    17 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    PAS propune soluție pentru tinerii care nu și-au formalizat cetățenia până la majorat

    17 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.