Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Primăria Capitalei subvenționează programele educaționale din sezonul estival
    AUTORITĂȚI

    Primăria Capitalei subvenționează programele educaționale din sezonul estival

    10 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oferta educațională pentru sezonul estival 2024, în municipiul Chișinău, este constituită din șapte programe, toate subvenționate de către Primăria Capitalei.

    Despre acest lucru a informat Ion Ceban, astăzi, 19 iunie, printr-o postare pe rețelele sociale.

    „Pe 3 iunie a fost dat startul sezonului estival la cele 15 tabere cu sejur de zi în instituțiile de învățământ, unde se odihnesc 1.170 de elevi (03-21.06.2024), la taberele vocaționale în cadrul centrelor extrașcolare, unde se odihnesc 3.121 de elevi (03-10.06.2024), la tabăra ecologică (Proiectul ecologic cognitiv distractiv de vară GREEN GATE 2024 în baza Centrului Orășenesc al Tinerilor Naturaliști (COTN), unde se odihnesc 245 de copii și 54 de pici, parte ai familiilor refugiate din Ucraina (03-14.06.2024), la tabăra tematică în cadrul bibliotecilor municipale, cu genericul „STIM la bibliotecă” (03-14.06.2024), și la tabere sportive (cantonamente), unde participă 348 de elevi”, a scris Primarul General.

    La fel, amintim că, pe 3 iunie și-a început activitatea și tabăra constantă din sectorul Centru „Cireșarii”, or. Vadul lui Vodă, având în primul schimb 213 elevi (03-12.06.2024), iar din 8 iunie și-au deschis porțile și cele 2 tabere constante, din sectorul Botanica: „Alunelul”, satul Ruseștii Noi (Bardar), cu un număr de 200 de copii, respectiv „Poienița Veselă”, satul Ruseștii Noi (comuna Dănceni) – 500 de copii (08-16.06.2024).

    În sezonul estival 2024, în taberele de vară se vor odihni, circa 10.000 de elevi din instituțiile educaționale din Capitală. Dintre ei, 2.438 de elevi sunt scutiți integral de plată.

    În acest scop, din bugetul municipal au fost alocate 35 de milioane de lei, inclusiv pentru pregătirea taberelor către sezonul estival 2024 – 5 milioane 345 de mii de lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVadim Krasnoselski respinge acuzațiile lui Igor Dodon privind solicitarea de reintegrare a Transnistriei
    Next Article Lituania susține integrarea Republicii Moldova în UE și apreciază progresele în lupta împotriva corupției

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ceban, critici la adresa reformei educației: „Se pregătește instalarea oamenilor în funcții”

    6 iulie 2026

    Victoria Furtună îi cere lui Alexandru Munteanu să explice public motivele demisiei

    6 iulie 2026

    Alexandru Munteanu, primele declarații după demisie: „Conștiința mea este foarte liniștită”

    6 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reparații majore pe strada Florilor, cu finalizare estimată până la toamnă

    6 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Familia secretarului de stat Mircea Păscăluță a declarat venituri de peste un milion de lei din indemnizații și salarii în 2025

    6 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Întâlnire Trump–Zelenski la NATO: discuții despre încheierea războiului din Ucraina

    6 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban, critici la adresa reformei educației: „Se pregătește instalarea oamenilor în funcții”

    6 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună îi cere lui Alexandru Munteanu să explice public motivele demisiei

    6 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.