Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Prima țară care susține anexările ilegale ale Rusiei
    GEOPOLITICA

    Prima țară care susține anexările ilegale ale Rusiei

    4 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Coreea de Nord a anunțat că susține anexarea de către Rusia a teritoriilor ocupate din Ucraina, potrivit agenției de presă de stat KCNA, care face trimitere la Ministerul de Externe de la Phenian.

    „Respectăm voința locuitorilor care au dorit să se reunească cu Rusia și susținem poziția guvernului rus de a face din aceste regiuni părți ale țării”, a declarat Cho Chol-su, șeful Departamentului Organizații Internaționale din cadrul Ministerului de Externe de la Phenian, potrivit agenției nord-coreene, preluată de TASS. El a subliniat că marea majoritate a votanților a ales în favoarea alipirii la Rusia.

    „Referendumurile au fost organizate în acord cu Carta ONU, care a consacrat principiul egalității popoarelor și dreptul la autodeterminare, în acord cu procedurile legitime care au făcut posibilă reflectarea voinței locuitorilor celor două republici și ai celor două regiuni”, a adăugat diplomatul nord-coreean, transmite digi24.ro.

    Potrivit acestuia, în efortul de a menține o lume unipolară, Statele Unite „abuzează Consiliul de Securitate ONU”, intervine în afacerile interne ale țărilor independente și le încalcă drepturile.  „Zilele în care SUA folosesc Consiliul de Securitate ONU ca pe un scut și un mijloc de agresiune pentru a-și menține dominația au trecut”, a spus diplomatul.  El a mai arătat că Washingtonul a „declanșat războaie în fosta Iugoslavie, Afganistan și Irak” și nu a întâmpinat nicio opoziție din partea Consiliului de Securitate.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUnul dintre viceprimarii capitalei demisionează
    Next Article Maia Sandu a discutat cu Președintele Parlamentului European

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    Un avion de vânătoare rusesc Su-57 s-a prăbușit în apropiere de Moscova

    23 iulie 2026

    UE a aprobat al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei

    23 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.