Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Prim-ministra explică cum a ajuns verișoara Maiei Sandu angajată la Guvern: „Împărtășim aceleași valori”
    AUTORITĂȚI

    Prim-ministra explică cum a ajuns verișoara Maiei Sandu angajată la Guvern: „Împărtășim aceleași valori”

    1 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prim-ministra, Natalia Gavrilița, spune că purtătoarea sa de cuvânt, Anastasia Taburceanu, a fost angajată în baza încrederii și profesionalismului, iar, întrucât este o funcția cu demnitate publică, în orice moment poate fi demisă. Declarațiile au fost făcute aseară, în cadrul emisiunii Politica.

    „Atunci când un partid câștigă alegerile i se oferă un mandat politic. Acest mandat politic a fost pentru PAS. Există funcționari publici care se angajează prin concurs, lucrează conform legii și se supun unor reguli foarte stricte de conflicte de interese, dar persoanele politice care au mandat politic vin cu cabinetul lor, consilierul lor și cu anumite funcție de demnitate publică. Aceste funcții nu se oferă prin concurs, dar în baza încrederii conducătorului.

    Anastasia Taburceanu, care este purtătoarea mea de cuvânt, nu este ruda mea, este angajată în baza profesionalismului și încrederii. Eu lucrez cu dumneaei împărtășind aceleași valori și construind acest capital de încredere. Este un angajat cu demnitate publică care poate fi angajat sau demis în orice moment. Trebuie să privim lucrurile în complexitatea lor”, a declarat Gavrilița.

    Președinta, Maia Sandu, a vorbit în premieră despre acuzațiile de cumetrism, după ce verișoara sa a fost angajată la Guvern, în echipa prim-ministrei, Natalia Gavrilița.

    Anastasia Taburceanu, cu o experiență de peste 10 ani în comunicare și relații cu mass-media, a fost numită purtătoarea de cuvânt a Nataliei Gavrilița.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProtest la Guvern: Părinții, nemulțumiți de organizarea lecțiilor
    Next Article Alla Darovanaia: Cei care nu au altă soluție decât să alunge pedagogii din sistemul educațional trebuie să-şi caute altă ocupație

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grosu, nerăbdător să voteze închiderea Centrului Rus de Cultură: Abia aștept

    7 noiembrie 2025

    Un pas istoric: Parlamentul European deschide birou permanent la Chișinău

    7 noiembrie 2025

    Parteneriat educativ-instituţional: frontieră + universitate pentru tineri

    7 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Grosu, nerăbdător să voteze închiderea Centrului Rus de Cultură: Abia aștept

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Partidul Social Democrat are un nou președinte: Sorin Grindeanu

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Aderarea Moldovei la UE până în 2030: un obiectiv ambițios, dar realizabil

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Radu Vrabie: „Modernizarea Serviciul Vamal al Republicii Moldova începe cu echipa”

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Un pas istoric: Parlamentul European deschide birou permanent la Chișinău

    7 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.