Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Prețul la fertilizanți s-a triplat, de aceea agriculturii vor insista pe compensări până la 50 la sută din cost
    AUTORITĂȚI

    Prețul la fertilizanți s-a triplat, de aceea agriculturii vor insista pe compensări până la 50 la sută din cost

    11 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agricultorii solicită de la Guvern compensarea accizelor la procurarea motorinei și până la 50% din costul îngrășămintelor. Revendicările vor fi discutate, vineri, 11 martie, la adunarea generală a Federației Naționale a Fermierilor din Moldova, unde au fost invitați și reprezentanții puterii.

    Directorul executiv al federației, Vasile Mârzenco, a declarat, pentru Europa Liberă, că statul ar trebui să compenseze accizele la procurările de motorină și TVA. Potrivit acestuia, majorările din ultima perioadă îi pun pe agricultori în situația să reducă suprafețele terenurilor pe care le lucrează.
    ”Dacă litrul de motorină este peste 25 de lei, dar el o să ajungă la 30 cred, asta înseamnă că taxa pe valoare adăugată ar fi 6 lei și accizele vreo 2,70 e3 lei la litru, asta ar însemna în jur de 8 lei pentru un litru. Înseamnă că dacă se respectă intențiile astea, vom deconta motorina la lucrările agricole cu prețul undeva în jur de 20 de lei, deși și acesta este un preț mare pentru noi”, a spus acesta
    Mârzenco a mai declarat că anul acesta prețul la fertilizanți s-a triplat, de aceea agriculturii vor insista pe compensări până la 50 la sută din cost.
    Amintim, deputații PSRM au înregistrat, în Parlament, o inițiativă legislativă care prevede alocarea din bugetul de stat a sumei de 447 de milioane de lei pentru restituirea accizului la motorină pentru producătorii agricoli.
    Prețul plafon pentru motorină stabilit de ANRE pentru ziua de 11 martie este de 25,80 de lei, cu 78 de bani mai mult față de ziua precedentă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePentagonul susţine că forţele ruse încearcă să încercuiască principalele oraşe ucrainene
    Next Article Rusia a înaintat Ucrainei ultimatumurile pentru a opri războiul: Care sunt condițiile

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN a înregistrat în Parlament proiectul privind organizarea unui referendum consultativ pe reforma administrației publice locale

    18 iunie 2026

    Mediul de afaceri cere Guvernului prioritizarea comerțului electronic transfrontalier și lansarea unui program național de export digital

    18 iunie 2026

    Conturi blocate și restricții financiare pentru mai multe persoane după alinierea Moldovei la sancțiunile UE

    18 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Intervenții ample pe 31 August 1989: trotuare decapate și rețea pluvială înlocuită

    18 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Liderul Partidului Nostru cere anchete internaționale în dosarele fraudelor online care vizează cetățeni moldoveni

    18 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cutasevici: Respingerea amendamentelor poate afecta protecția copiilor și activitatea asistenților sociali

    18 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belgia își majorează ajutorul militar pentru Ucraina: șapte avioane F-16 vor fi livrate în acest an

    18 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trotuare noi, carosabil reparat și spații verzi amenajate pe strada Meșterul Manole

    18 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.