Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președintele PSRM: spune că va face tot posibilul, ca să fie aprobată legea cu privire la capitalul matern
    POLITICĂ

    Președintele PSRM: spune că va face tot posibilul, ca să fie aprobată legea cu privire la capitalul matern

    25 iunie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Socialiștii vor insista ca în viitorul Parlament să fie aprobată inițiativa legislativă cu privire la capitalul matern. Despre aceasta liderul PSRM, Igor Dodon, a declarat în cadrul emisiunii live

    “În viitorul Parlament sperăm să reușim să aprobăm legea cu privire la capitalul matern. Asta înseamnă că noi, statul, trebuie să ajutăm familiile care iau o decizie deloc ușoară, în situația crizei de azi, de a aduce pe lume copii. Din partea statului va fi un ajutor concret la nașterea copilului dar și pentru întreținerea lui”, a spus Dodon.

    Potrivit inițiativei elaborate de către PSRM, statul va aloca pentru nașterea primului copil 3 salarii medii (în 2021, salariul mediu este de 8716 lei), al doilea copil – 5 salarii medii și al treilea – 7 salarii medii. Banii vor putea fi folosiți pentru a îmbunătăți condițiile de trai, pentru îngrijire medicală și educație.

    De asemenea, PSRM propune și stabilirea unei alocații lunare de 150 lei pentru fiecare copil din Moldova cu vârsta sub 18 ani, indiferent de starea socială sau financiară; introducerea meselor gratuite pentru toți elevii din școli, licee și gimnazii; alocarea asistenței materiale familiilor cu copii pentru 1 septembrie; majorarea indemnizației pentru îngrijirea copiilor pentru părinții neasigurați.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFinanțările acordate agricultorilor moldoveni de către Banca Europeană de Investiții au crescut de patru ori, în 2020
    Next Article Parlamentul European a decis: Și bărbații pot naște

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Maia Sandu: Moldova și Irlanda consolidează un parteneriat bazat pe cooperare și sprijin reciproc

    9 aprilie 2026

    Statul a încasat milioane din carburanți, dar agricultorii rămân în incertitudine, susține opoziția

    8 aprilie 2026

    Dispută politică în jurul „Prima Casă”: Tinerii MAN cer reluarea programului

    8 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Maia Sandu: Moldova și Irlanda consolidează un parteneriat bazat pe cooperare și sprijin reciproc

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban: „Totul se scumpește, iar statul nu face nimic”

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Parlamentul va dezbate 10 proiecte de lege la ședința plenară de joi

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova analizează solicitarea de despăgubiri de la Rusia pentru daune energetice și de mediu

    9 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul propune un plan de pace în 10 puncte, dar cerințele ridică semne de întrebare la Washington

    9 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.