Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președintele Maia Sandu s-a întâlnit cu o delegație de parlamentari din Austria
    POLITICĂ

    Președintele Maia Sandu s-a întâlnit cu o delegație de parlamentari din Austria

    22 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi cu membrii Grupului parlamentar de prietenie Austria – Ucraina, Republica Moldova, Belarus, condus de deputatul Helmut Brandstätter, care se află într-o vizită de lucru la Chișinău.

    Discuția a vizat situația de securitate și umanitară din regiune, precum și eforturile de euro-integrare ale Republicii Moldova, în contextul cererii de aderare la UE și al opiniei favorabile a Comisiei Europene privind acordarea statului de candidat pentru țara noastră.

    Potrivit deputaților austrieci, Parlamentul și Guvernul de la Viena susțin parcursul european al Republicii Moldova și sunt încrezători într-o decizie pozitivă în acest sens a statelor membre ale UE, în cadrul Consiliului European din 23-24 iunie.

    Șefa statului a mulțumit Austriei atât pentru sprijinul pentru dezvoltare, acordat țării noastre de-a lungul anilor, cât și pentru susținerea pe durata pandemiei de Covid sau, mai recent, pentru a ajuta refugiații din Ucraina.

    Membrii delegației au apreciat felul în care Moldova a gestionat fluxul de refugiați, dând dovadă de solidaritate în spirit european. Ei au reiterat disponibilitatea Austriei de a sprijini Republica Moldova pe calea transformării, în special pentru combaterea corupției și reformarea justiției, dar și pentru continuarea cooperării economice și în domeniul dezvoltării regionale.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEXCLUSIV DOC // În 2019, Stoianoglo i-a deschis dosar penal lui Dumitru Robu și Eduard Bulat, pentru o presupusă mită de 200 000 de dolari. Cine i-a denunțat?
    Next Article Ceban: ”Mă bucur ca implementam proiecte de infrastructură și în suburbii”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună: Rezultatul de la Orhei arată ruptura dintre putere și cetățeni

    18 mai 2026

    Raport Promo-LEX: probleme minore și 40 de incidente la alegerile locale noi din Republica Moldova

    18 mai 2026

    Subiectul Irina Gutnic, abordat în ședința operativă a Primăriei Chișinău

    18 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.