Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președintele a anunțat că a promulgat legea care interzice purtarea Panglicii ”Sfântul Gheorghe”
    POLITICĂ

    Președintele a anunțat că a promulgat legea care interzice purtarea Panglicii ”Sfântul Gheorghe”

    19 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Maia Sandu a promulgat, astăzi, legea care interzice purtarea Panglicii ”Sfântul Gheorghe” și a mai multor însemne ” utilizate de către participanții la acțiuni de agresiuni militare, crime de război și crime împotriva umanității”. Anunțul a fost făcut de șeful statului în cadrul unei conferințe de presă.

    Legea va intra în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.
    Documentul interzice purtarea de ”drapele, benzi, panglici colorate, precum banda bicoloră sau negru- portocaliu, embleme, elemente grafice, litere sau cifre, insigne, uniforme, sloganuri, forme de salut, precum și alte asemenea însemne utilizate de către participanții la acțiuni de agresiuni militare, crime de război și crime împotriva umanității”.
    Legea prevede amendă de până la 9000 de lei sau muncă în folosul comunității de la 30 la 60 de ore pentru persoanele fizice, iar în cazul persoanelor juridice sancțiunea se ridică până la 18000 de lei.
    Amintim, Blocul Comuniștilor și Socialiștilor a condamnat vehement această lege, pe care a calificat-o ca cea mai rușinoasă acțiune a guvernări PAS.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernarea PAS i-a deposedat pe pensionarii din Moldova de peste jumătate de miliard de lei. Schema prezentată de un deputat
    Next Article Maia Sandu, despre persoanele care vor purta Panglica ”Sfântul Gheorghe” : Vor plăti dur conform legii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Avocatul primarului din Durlești contestă arestul preventiv și cere o anchetă imparțială

    2 martie 2026

    Chișinău: Primăria înființează Comitet pentru planificare strategică și monitorizarea proiectelor municipale

    2 martie 2026

    Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului din Orientul Mijlociu și face apel la reținere

    2 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    „Mamele au plâns la fel pe ambele maluri”: Mesajul Victoriei Furtună la 34 de ani de la războiul de pe Nistru

    2 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – adresare către ministrul Culturii: Se decide soarta a 800 de biserici: Moldova poate evita dezbinarea prin vocea comunităților

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Avocatul primarului din Durlești contestă arestul preventiv și cere o anchetă imparțială

    2 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Tensiunile geopolitice împing în sus cotațiile Brent. ANRE anunță majorări

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: Primăria înființează Comitet pentru planificare strategică și monitorizarea proiectelor municipale

    2 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.