Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu, la Forumul Național al Cadrelor Didactice: „Educația pe care o oferim copiilor azi va influența calitatea vieții generațiilor viitoare”
    AUTORITĂȚI

    Președinta Maia Sandu, la Forumul Național al Cadrelor Didactice: „Educația pe care o oferim copiilor azi va influența calitatea vieții generațiilor viitoare”

    7 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Astăzi, are loc Forumul Național al Cadrelor Didactice, organizat la inițiativa Președintei Maia Sandu, împreună cu Ministerul Educației. Șefa statului a venit cu un mesaj în fața celor 400 de învățători, profesori, cadre didactice de sprijin, manageri școlari, formatori naționali și locali, tinerii specialiști, precum și studenți ce vor absolvi în acest an universitatea, care participă la eveniment. 

    Invitatul special al forumului este Mircea Miclea, autor, psiholog, educator, antreprenor, ex-ministru al Educației și Cercetării în România.

    „Inițiativa de a organiza anual acest forum vine anume din nevoia de a căuta împreună soluții, care să ajute copiii să crească adulți responsabili și împliniți. Și în 2012, când am acceptat să vin în funcția de ministru al Educației, și acum, un deceniu mai târziu, cred că fără educație, o țară nu poate crește, nu poate fi nici liberă, nici puternică, nici dezvoltată. Educația pe care o oferim copiilor azi va influența calitatea vieții generațiilor viitoare, dar și capacitatea statului de a ne asigura nouă, tuturor, condiții bune de viață în deceniile care vin”, a subliniat Președinta Maia Sandu.

    Discursul integral poate fi citit aici – https://bit.ly/3RSGcQH

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia a lovit portul din Odesa: Patru persoane au fost rănite
    Next Article Iurie Cecan ridică semne de întrebare cu privire la materialele electorale tipărite în avans

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Numărul redus de judecători la CSJ afectează gestionarea dosarelor

    18 noiembrie 2025

    Mult sau puțin? Care e primul salariu ridicat de Costiuc în Parlament

    18 noiembrie 2025

    Primarul Capitalei: Consumul și distribuția drogurilor s-au extins lângă școli

    17 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Justiția – punct-cheie în dialogul Chișinăului cu Uniunea Europeană, spune Mihailov‑Moraru

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    România va furniza kerosen pentru Aeroportul Chișinău, anunță Dorin Junghietu

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Verificare UE asupra proiectelor de lege din R. Moldova: Comisia va analiza transpunerea directivelor

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Premierul Munteanu la Bruxelles: Drapelul Moldovei alături de cele ale statelor UE

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    UE investește în reforme energetice și tranziția spre piața europeană unică

    18 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.