Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu a vizitat Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz
    POLITICĂ

    Președinta Maia Sandu a vizitat Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz

    1 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zilele trecute, în timpul vizitei de lucru la Taraclia, șefa statului a făcut un popas la Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz, cel mai mare sat din țară. Proprietara pensiunii, Ana Statova, a pornit acum șapte ani o afacere în turismul rural. 

    „Fiecare element al Complexului – hotelul, restaurantul, beciul, căsuțele tradiționale și muzeul – reflectă diversitatea etnică din zona sudică a țării. Bucatele sunt și ele tradiționale găgăuze. Republica Moldova are o mare diversitate etnică și culturală, care face parte din patrimoniul țării noastre. Asemenea activități economice contribuie la crearea locurilor de muncă, dar și la păstrarea și promovarea culturii poporului găgăuz”, a spus Președinta.

    Președinta Maia Sandu a menționat că „Gagauz Sofrasi” este un exemplu de valorificare a oportunităților de finanțare a unei afaceri – atât din fonduri publice, cât și din cele ale partenerilor de dezvoltare. Șefa statului a mai menționat că proprietara, cu forțele proprii, dar și cu ajutorul finanțărilor externe, a restaurat unele clădiri ale pensiunii, a construit hotelul, căsuțele și crama, iar întregul complex a fost dotat cu tehnica necesară. La fel, cu ajutorul donatorilor, au fost instalate panouri solare, care asigură toată energia necesară pentru funcționarea pensiunii.

    „Ne-am propus să modernizăm satele noastre prin dezvoltarea economiei rurale, inclusiv prin încurajarea femeilor din sate să deschidă afaceri. În luna iulie, Guvernul a aprobat „Programul de sprijin pentru dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii în domeniul turismului”, prin care mai multe afaceri, care desfășoară activități turistice în sate, vor fi susținute. Vom continua să investim în localitățile noastre și să valorificăm specificul fiecărei regiuni”, a subliniat Președinta.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNou atac cu drone în Moscova: Aeroportul Vnukovo, închis
    Next Article Noul șef Termoelectrica a inspectat groapa cu păcura îngropată

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grija pentru animale depășește granițele: povestea câinelui „Chișinău”

    10 decembrie 2025

    Denis Șova, Partidul Nostru: „Energia electrică ar putea costa 2 lei la prețurile actuale de achiziție a gazului”

    10 decembrie 2025

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Lucrările pe Maria Drăgan au fost finalizate: condiții mai bune pentru mii de locuitori

    11 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Sprijin extern în scădere — UE reduce granturile, iar FMI nu oferă credite, anunță Denis Sova

    11 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Consultantul economic Gligor atacă procedura licitației pentru noua centrală electrică

    11 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    400 de milioane de lei ar putea rămâne în buzunarele oamenilor, dacă TVA-ul la gaz dispare

    11 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Fosta ministră Nemerenco despre înlăturarea din funcție: o decizie politică

    11 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.