Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu a discutat cu șeful Misiunii FMI pentru Moldova
    POLITICĂ

    Președinta Maia Sandu a discutat cu șeful Misiunii FMI pentru Moldova

    11 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit astăzi, 11 martie cu Ruben Atoyan, șeful Misiunii Fondului Monetar Internațional pentru țara noastră. Oficialul FMI se află la Chișinău pentru a evalua impactul războiului din Ucraina asupra Republicii Moldova și a identifica soluții pentru susținerea țării noastre. Discuția a vizat situația din regiune, criza din sectorul energetic și prețurile în creștere la produsele de bază. Interlocutorii au agreat că Republica Moldova are nevoie de un plan de reziliență pentru a putea răspunde la numeroasele crize.

    Reprezentantul FMI a apreciat efortul autorităților de a oferi compensații care să ajute cetățenii în această perioadă grea. La rândul său, Președinta Maia Sandu a menționat că țara noastră are, în continuare, nevoie de sprijinul FMI. Șefa statului a subliniat, de asemenea, că va fi nevoie de revizuirea și ajustarea programului cu FMI, astfel încât acesta să țină cont de noile realități cu care se confruntă Moldova: fluxul de refugiați, majorarea prețurilor, situația pe piața energetică și a gazelor.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul solicită revizuirea contractului cu FMI în contextul războiului din Ucraina
    Next Article Edilul capitalei despre prețurile ridicate la căldură și gaz: Va fi complicat, dar ne vom descurca

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    Centrul de Sănătate Cricova – un model de servicii medicale moderne pentru peste 9.000 de pacienți

    11 noiembrie 2025

    Nu doar pe hârtie: Moldova are nevoie de soluții reale și rapide

    10 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    „Bulevardul Europei” în municipiul Bălți – inițiativă discutată de deputatul Fracțiunii Partidului Nostru, Elena Grițco, cu comisarul european Marta Kos

    11 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Curăraru: Moldova trebuie să-și consolideze legăturile cu UE pentru a-și proteja neutralitatea

    11 noiembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Programul sprijină domenii diverse: HoReCa, IT, producție artizanală și soluții bazate pe inteligență artificială

    11 noiembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia este dispusă să discute cu SUA, dar nu despre pacea din Ucraina

    11 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Negocierile cu LUKOIL vin în pragul unui răspuns: “în 3 zile vom avea un răspuns”

    11 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.