Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Premierul vorbește despre posibile probleme de securitate alimentară și cere acțiuni de la Ministerul Agriculturii
    AUTORITĂȚI

    Premierul vorbește despre posibile probleme de securitate alimentară și cere acțiuni de la Ministerul Agriculturii

    4 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova nu va fi ocolită de problemele legate de asigurarea securității alimentare, care va afecta întreaga lume în contextul războiului din Ucraina. Despre aceasta a vorbit premierul Natalia Gavrilița, în debutul ședinței de miercuri a Guvernului.
    În acest context, șefa Executivului i-a cerut ministrului Agriculturii, Viorel Gherciu, să pregătească un proiect de scrisoare către autoritățile europene cu privire la necesitatea de fertilizanți pentru sectorul agricol din Moldova.
    ”Vă rog, domnul Gherciu, să scrieți un proiect de scrisoare către UE ca să solicităm ajutor în formă de fertilizanți. Am vorbit astăzi cu președintele Consiliului European despre problemele de securitate alimentară care vor apărea în toată lumea în condițiile războiului din Ucraina. Știu despre eforturile de a deschide noi căi pentru fertilizanți în Asia Centrală pe care le întreprinde ministerul, dar să încercăm să obținem ajutor și din partea Comisiei. Eu voi semna scrisoare, vă rog, să fie toată cantitățile necesare și care alt ajutor avem nevoie”, a spus premierul.
    Gherciu a declarat că ministerul întreprinde mai multe acțiuni pentru a diversifica gama de furnizori de fertilizanți și căile de livrare a acestora. Este vorba despre producători din Azerbaidjan, Uzbekistan și Tadjikistan.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: Reparația străzilor 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun este în toi
    Next Article Peste 40 la sută din salariații din sectorul HoReCa au rămas fără locul de muncă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    BNM promovează educația financiară pentru tineret: responsabilitate și cunoștințe economice

    24 octombrie 2025

    Moldova apreciată de Franța pentru rolul activ în promovarea diplomației feministe

    24 octombrie 2025

    Drumuri, apă și dezvoltare regională: bilanțul impresionant al Ministerului Infrastructurii 2022–2024

    24 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    BNM promovează educația financiară pentru tineret: responsabilitate și cunoștințe economice

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Popșoi: Extinderea prezenței diplomatice, pilon principal al mandatului meu

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Curtea de Apel confirmă victoria lui Șalaru în procesul cu George Simion

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dodon: PSRM pregătește proiecte de lege, dar mandatul actualului Parlament rămâne incert

    24 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova apreciată de Franța pentru rolul activ în promovarea diplomației feministe

    24 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.