Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Premierul evită să spună ce preț vor achita cetățenii Republicii Moldova pentru energia electrică din luna mai
    AUTORITĂȚI

    Premierul evită să spună ce preț vor achita cetățenii Republicii Moldova pentru energia electrică din luna mai

    27 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premierul Natalia Gavrilița evită să spună ce preț vor achita cetățenii Republicii Moldova pentru energia electrică, odată cu încheierea noilor contracte de achiziție a electricității. Șeful Executivului a respins, miercuri, după ședința Guvernului, întrebările jurnaliștilor legate de majorarea tarifului la energia electrică livrată consumatorilor, începând cu luna mai.
    ”Este vorba despre mai mulți participanți. Despre rezultatele achiziției vă vom comunica când va fi încheiat procesul”, a fost răspunsul premierului la insistențele ziariștilor de a spune cu cât va crește tariful la electricitate.
    Gavrilița a menționat că CSE a decis să prelungească cu două zile, până în data de 28 aprilie, termenul pentru organizarea licitației privind procurarea energiei electrice din mai multe motive: verificarea participanților la licitație, negocierea unui preț cât mai bun pentru cetățeni și rezervarea capacităților pentru transportare.
    ”Avem mai multe opțiuni. Este vorba de discuții și negocieri care continuă, care țin de preț, de durata contractului, disponibilitatea surselor de balansare a energiei. Vom lua deciziile potrivite în cadrul CSE. La moment riscuri pentru lipsa unui furnizor nu există”, a spus Gavrilița.
    Premierul a mai declarat că ”nu cunoaște informații” legate de apariția unui intermediar de la care Chișinăul să procure energie la un preț balansat între cel oferit de furnizorul din Ucraina și Centrala de la Cuciurgan. Gavrilița a comunicat că noile contracte vor fi pe un termen mai mare de un an.
    Amintim, actualul contract de achiziție a electricității cu Centrala de la Cuciurgan expiră în data de 1 mai.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlternative la gazul rusesc sunt, dar asta înseamnă un preț mai mare și un contract pe termen scurt, spune premierul moldovean
    Next Article Gavrilița, despre situația de la Cobasna: Este de competența experților să se pronunțe în privința unor riscuri

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    MAN avertizează că reforma Ministerului Educației poate afecta elevii, profesorii și copiii vulnerabili

    29 mai 2026

    CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înainte de turul doi al alegerilor locale

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.