Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Polonia alocă 3 miliarde de zloți pentru extinderea producției de muniție în contextul tensiunilor cu Rusia
    GEOPOLITICA

    Polonia alocă 3 miliarde de zloți pentru extinderea producției de muniție în contextul tensiunilor cu Rusia

    5 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Polonia intenționează să investească 3 miliarde de zloți (750 de milioane de dolari) pentru a crește producția de muniție, potrivit unui proiect de lege publicat luni seara, care urmărește să se asigure că țara are suficiente provizii în cazul unui atac din Rusia.

    De când Moscova și-a lansat invazia pe scară largă asupra Ucrainei, în 2022, Polonia a devenit statul NATO care cheltuiește cel mai mult pentru apărare în raport cu dimensiunea economiei sale, bugetul pentru 2025 alocând în acest scop 4,7% din produsul intern brut.

    „Proiectul de lege urmărește să creeze oportunități de a oferi finanțare pentru activitățile care vizează creșterea capacității de producție de muniție”, se arată în proiect, care notează ca necesitate deosebită extinderea producției de echipamente de mare calibru pentru a întări potențialul forțelor armate poloneze. 

    Guvernul își propune să adopte acest proiect de lege în cursul trimestrului al patrulea din acest an, potrivit site-ului său. 

    Oficiali ai NATO au apreciat că Kremlinul ar putea fi pregătit din punct de vedere militar să atace țări ale NATO în cinci până la opt ani, odată ce își va reconstrui forțele după războiul cu Ucraina. Moscova a respins constant sugestiile occidentale că ar putea lua în considerare un atac asupra NATO. 

    În septembrie, Marcin Idzik, membru al consiliului de administrație al Grupului de armament polonez (PGZ), deținut de stat, a declarat pentru Reuters că Varșovia își propune să-și sporească producția de cartușe de artilerie de 155 mm.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleConsiliul Audiovizualului a retras licența postului „3,14 TV” la cererea proprietarei
    Next Article Zelenski: 11.000 de soldați nord-coreeni în regiunea Kursk la granița cu Ucraina

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    Importurile europene de gaz lichefiat rusesc au atins un nivel record în prima jumătate a lui 2026

    13 iulie 2026

    Dispută la Bruxelles privind sancțiunile împotriva așezărilor israeliene: Comisia Europeană și diplomația UE, în conflict

    13 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Reparații capitale pe strada Sarmizegetusa din Chișinău: carosabilul va fi modernizat, iar trotuarele amenajate

    13 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    909 milioane de lei în conturile Primăriei Chișinău. Banii urmează să fie investiți în proiecte majore

    13 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.