Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Politologul Ian Lisnevschi critică proiectul de lege privind harta judiciară: Riscul de a repeta erorile din trecut
    AUTORITĂȚI

    Politologul Ian Lisnevschi critică proiectul de lege privind harta judiciară: Riscul de a repeta erorile din trecut

    17 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul emisiunii „Обсуждаем вместе”, politologul Ian Lisnevschi a adus critici aspre proiectului de lege care propune revizuirea hărții judiciare. Lisnevschi a subliniat că acest proiect ar putea duce la o replicare a erorilor din anii 1992-1993, când reformele în domeniul justiției și al altor sectoare au fost discutate fără a lua în considerare diversitatea etnică și distribuția geografică a Moldovei.

    „Este o greșeală imensă să ne întoarcem în timp și să repetăm aceleași erori. În 1992, nu s-a ținut cont de faptul că Moldova este o țară multietnică, iar împărțirea teritorială trebuie să țină cont de această realitate”, a declarat Lisnevschi.

    Politologul a subliniat că o astfel de modificare ar putea deteriora încrederea în instituțiile statului, mai ales în cazul locuitorilor din regiunile mai puțin populate sau cu o identitate etnică distinctă.

    „Locuitorii Găgăuziei, de exemplu, ar putea să nu aibă încredere în sistemul judiciar dacă acesta este plasat în altă regiune, cum ar fi Cahul. Acest lucru ar putea genera conflicte între diferitele comunități din țară”, a adăugat el.

    Ian Lisnevschi a avertizat că astfel de conflicte pot fi alimentate și de pierderile în procesele judiciare, ceea ce ar putea alimenta resentimentele și tensiunile între diferitele grupuri etnice.

    „Trebuie să învățăm din lecțiile trecutului și să evităm să recreăm condițiile pentru conflicte artificiale. În trecut, am văzut cum tensiunile au escaladat rapid și au fost necesare eforturi semnificative pentru a restabili calmul și încrederea”, a concluzionat Lisnevschi.

    În context, politologul a amintit și de influența lui Irina Vlah, subliniind că abilitatea acesteia de a negocia și de a găsi înțelegere cu diversele părți interesate poate oferi exemple relevante în gestionarea acestor situații sensibile.

    “Irina Vlah a făcut parte din 10 guverne în care prim-miniștrii erau pro-europeni. Prezența în guvern i-a permis să intre pe arena internațională și să obțină susținerea partenerilor internaționali pentru a face presiune asupra guvernului și a menține dialogul între Chișinău și Comrat. Anume atunci a început conflictul între Găgăuzia și Guvernarea PAS, care a făcut tot posibilul, chiar a încălcat legea, doar pentru a limita Bașcanul de la procesele statului”, a adăugat el.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLicitația pentru închirierea spațiilor comerciale la Aeroportul Chișinău a eșuat din nou
    Next Article Reluarea lucrărilor de reparare și reabilitarea căilor de acces către instituțiile de învățământ din capitală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Proiectul PUZ „Industrială”, motiv de conflict între MAN și PAS în Consiliul Municipal

    24 iunie 2026

    MoldATSA: activitatea nu este finanțată din bugetul de stat, ci din taxe de navigație aeriană

    24 iunie 2026

    Schimbări la Guvern: Corpul de control al premierului a fost desființat

    24 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victoria Furtună critică modificarea modului de calcul al indemnizației de maternitate propusă pentru 2027

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul PAS Radu Marian: „Am greșit că nu am verificat suplimentar CV-ul lui Vangheli”

    24 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Proiectul PUZ „Industrială”, motiv de conflict între MAN și PAS în Consiliul Municipal

    24 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia ar intensifica presiunile asupra Belarusului pentru a sprijini războiul din Ucraina

    24 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect de modernizare în sectorul Centru: strada Gheorghe Asachi, în plin proces de reabilitare

    24 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.