Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Politicienii cu cea mai mare încredere: Ion Ceban, Igor Dodon și pe locul trei este Maia Sandu
    POLITICĂ

    Politicienii cu cea mai mare încredere: Ion Ceban, Igor Dodon și pe locul trei este Maia Sandu

    8 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Edilul Capitalei Ion Ceban și ex-președintele țării, Igor Dodon, se bucură de cea mai mare credibilitate din partea cetățenilor, iar șefa statului, Maia Sandu, s-a clasat pe locul trei. Sunt datele sondajului național realizat de CBS-AXA la comanda IDIS Viitorul și ISPRI ”Ion Brătianu” din România.

    Potrivit studiului, pe primul loc se află primarul mun. Chișinău, Ion Ceban, în care au încredere 44 la sută dintre cetățeni. Cifra este într-o creștere considerabilă față de iunie 2021, când doar 26 la sută dintre respondenți au declarat că au încredere față de acest politician.

    Pe locul doi s-a clasat ex-președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, în care au încredere 38,4 dintre cetățeni. Și Igor Dodon se bucură de o susținere mai mare a cetățenilor, față de situația din iunie 2021, când 28% dintre respondenți au declarat că au încredere în el.

    Președintele țării Maia Sandu s-a prăbușit în sondaje și a obținut doar 37,6%, cu peste 11 puncte procentuale mai puțin decât în iunie.

    Sondajul a fost realizat în perioada 25 ianuarie – 5 februarie 2022 pe un eșantion de 1134 de persoane cu vârstă de 18 ani şi mai mult. Marja de eroare este de 3%.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL// “Pădurea Domnească” și “Cazul Attico” nu au fost în stare să detoneze mămăliga justiției
    Next Article Ofițerul de presă al poliției, pus la zid pentru difuzarea unui material cu conținut FALS

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.