Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Poliția de Frontieră susținută de partenerii SUA în îmbunătățirea măsurilor de securitate în Aeroport
    AUTORITĂȚI

    Poliția de Frontieră susținută de partenerii SUA în îmbunătățirea măsurilor de securitate în Aeroport

    1 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La Aeroportul Internațional Chișinău a avut loc vizita de lucru a experților din cadrul Autorității Vamale și de Protecție a Frontierei a SUA, în contextul realizării unei analize a procesului asigurării securității aeroportuare și aeronautice. Vizita este o activitate desfășurată la solicitarea Poliției de Frontieră cu scopul recrutării expertizei partenerilor americani în îmbunătățirea planului de măsuri privind consolidarea securității în Aeroport, transmite Poliția de Frontieră.

    Timp de două zile, colegii americani de comun cu reprezentanții structurilor specializate din cadrul Poliției de Frontieră au discutat protocoalele de securitate și procedurile de lucru aplicate pe Aeroportul din Chișinău. Totodată, a fost realizată o prezentare a activității polițiștilor de frontieră, atribuții și responsabilități la linia de control de securitate și control al documentelor de călătorie, menținerea regimului, inclusiv nivelul de cooperare în Aeroport cu alte autorități de competență.

    Astăzi, 1 august 2023, conducerea Poliției de Frontieră și experții SUA au desfășurat o ședință de totalizare, unde au fost punctate concluziile preliminare ale procesului de evaluare.

    Șeful Poliției de Frontieră Rosian Vasiloi a mulțumit experților americani, care au dat curs solicitării și sunt deschiși să susțină Poliția de Frontieră în consolidarea capacităților de asigurare a securității Aeroportului Internațional Chișinău.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUn autocar cu moldoveni a luat foc în Austria. Reacția MAEIE
    Next Article Franța își va evacua cetățenii din Niger începând de marți

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chișinău: asfaltări și plombări pe mai multe trasee, inclusiv drumul Bîc–Bubuieci

    26 mai 2026

    Program extins de vară pentru copii în Chișinău: peste 1.300 vor beneficia de gratuitate

    26 mai 2026

    Forța Fermierilor anunță protest: solicită rambursarea integrală a accizelor la motorină

    26 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Spionaj în plin război: adolescent din Kiev, suspectat că lucra pentru serviciile ruse

    26 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Critici dure la adresa reformei teritoriale: „nu trebuie făcute uniri forțate între localități”

    26 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Scandal politic la București: ministrul Culturii își dă demisia în urma unui audio compromițător

    26 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul reacționează dur după atacurile americane: „SUA nu vor mai un avea refugiu sigur în regiune”

    26 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban cere transparență totală în reforma administrației publice locale și implicarea factorilor de decizie

    26 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.