Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Poliția de frontieră din Vaslui reține 216 sticle de vin moldovenesc într-un autocar cu destinația Italia
    AUTORITĂȚI

    Poliția de frontieră din Vaslui reține 216 sticle de vin moldovenesc într-un autocar cu destinația Italia

    18 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Polițiștii de frontieră din România, sprijiniți de polițiștii de frontieră gălățeni, au descoperit în compartimentul de bagaje al unui autocar cu destinația Italia, ascunse și nedeclarate, în vederea sustragerii de la controlul vamal, 216 sticle de vin, de proveniență Republica Moldova.

    Pe 17 aprilie, polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Vaslui au organizat și desfășurat o acțiune punctuală pe linia prevenirii și combaterii contrabandei în zona de responsabilitate.

    În jurul orei 20.40, pe raza localității Floreni, a fost identificat în trafic și oprit pentru control un ansamblu rutier format din autocar și remorcă, cursă regulată pe ruta Republica Moldova-Italia, condus de un bărbat cu cetățenie română și Republica Moldova, de 45 de ani.

    „În baza profilului de risc, s-a procedat la conducerea autocarului la sediul Punctului de Trecere a Frontierei Oancea, pentru efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport şi persoanelor. În urma controlului efectuat cu sprijinul colegilor din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Oancea, au fost descoperite, ascunse și nedeclarate, în vederea sustragerii de la controlul vamal, în compartimentul de bagaje al autocarului, 216 sticle de vin, de proveniență Republica Moldova, ambalate în cutii de carton”, au transmis polițiștii de frontieră, care au precizat faptul că, conform prevederilor legale, a fost luată măsura reţinerii tuturor bunurilor accizabile descoperite, în valoare totală de 11.000 de lei, sancţionarea contravenţională a șoferului autocarului cu amendă în valoare de 10.000 de lei și indisponibilizarea mijlocului de transport până la plata amenzii.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMihai Popșoi se întâlnește cu oficiali americani în cadrul vizitei sale la Washington DC
    Next Article Raid antidrog în Republica Moldova: Droguri în valoare de 1.500.000 de lei confiscate de oamenii legii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    13 magistrați au depus documentele pentru evaluarea externă în cauze de corupție

    27 februarie 2026

    Produse „Made in Moldova” în sectoarele orașului: Primăria invită cetățenii la târgurile micilor antreprenori

    27 februarie 2026

    Primarul și viceprimarul Durlești, vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice

    27 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Peste 140 de ucraineni au obținut cetățenia Republicii Moldova după începutul războiului

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Judecătoarea Lilia Lupașco contestă actul ANI privind presupusa avere nejustificată

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investigație: doi cetățeni cu dublă cetățenie, suspectați de implicare în politica moldovenească

    27 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    SUA și China cer evacuarea personalului și cetățenilor din regiune, după escaladarea tensiunilor cu Iranul

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Procesul privind declararea organizației „Eurasia” drept extremistă, amânat la Curtea de Apel Centru

    27 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.