Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PNM cere Maiei Sandu să revoce titlurile onorifice acordate lui Kirkorov și Baskov
    AUTORITĂȚI

    PNM cere Maiei Sandu să revoce titlurile onorifice acordate lui Kirkorov și Baskov

    25 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Filip Kirkorov și Nikolai Baskov riscă să rămână fără distincțiile acordate în Republica Moldova. Partidul Național Moldovenesc (PNM) a înaintat un demers Maiei Sandu, prin care solicită retragerea titlurilor onorifice acordate celor doi cântăreți ruși.

    Se întâmplă după ce artiștii au cântat la reuniunea organizată de Ilan Șor la Moscova, pe 21 aprilie 2024. În opinia membrilor formațiunii politice, cântăreții s-au asociat cu o persoană care subminează suveranitatea Republicii Moldova.

    „Participarea lui Filipp Kirkorov și Nikolai Baskov la acest eveniment a generat indignare în rândul cetățenilor moldoveni și a ridicat semne de întrebare cu privire la compatibilitatea între titlurile onorifice conferite acestora și valorile promovate de Republica Moldova.

    În demersul către președintele Republicii Moldova, PNM subliniază că acțiunile celor doi artiști contravin principiilor care stau la baza acordării distincțiilor naționale, cum ar fi meritul excepțional în promovarea culturii moldovenești și consolidarea relațiilor culturale respectând suveranitatea și integritatea națională.”, notează Partidul Naționa Moldovenesc.

    Filip Kirkorov deține titlul de „Artist al Poporului”, acordat de Igor Dodon în 2018. NiKolai Baskov este „Maestru în artă” din 2007.

    La congresul organizat de Șor la Moscova, Bakov, Kirkorov și Jasmin (soția lui Ilan Șor) au cântat melodii în limba română, pe care au numit-o „moldovenească”. Nu se cunoaște dacă cei trei au primit de la deținătorii drepturilor de autor permisiunea să le folosească operele.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFBI este din ce în ce mai îngrijorat de un atac terorist coordonat asupra SUA
    Next Article Angela Cutasevici verifică calitatea alimentației în grădinițe

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    Investiții de 2 milioane de lei pentru modernizarea cantinei și blocului alimentar la „Antonin Ursu”

    22 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victor Pruteanu, mesaj tranșant despre școli: „Trebuie scoase din control politic și date comunităților”

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata MAN avertizează: Scumpirile din noua politică fiscală vor afecta pensionarii și persoanele cu dizabilități

    22 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Columbia își alege noul președinte: victorie la limită pentru candidatul susținut de SUA

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.