Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Plîngău, nemulțumit de alegerea lui Carpov la ANRE: „O decizie regretabilă”
    POLITICĂ

    Plîngău, nemulțumit de alegerea lui Carpov la ANRE: „O decizie regretabilă”

    28 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderul Platformei DA, Dinu Plîngău, critică numirea lui Eugen Carpov în funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), considerând-o un „act rușinos” care subminează lupta împotriva statului capturat.

    Într-o postare pe rețelele de socializare, Plîngău a acuzat actuala majoritate parlamentară că a devenit „o simplă adunătură de interese”, ignorând dorințele cetățenilor care au susținut schimbările politice în favoarea unui stat mai transparent și mai puțin influențat de oligarhi, transmite Politics.md cu referire la  Știri.md.

    El a declarat că în loc să lupte real împotriva corupției, guvernarea a continuat să facă numiri în funcții cheie ale unor persoane apropiate fostului lider Vlad Plahotniuc.

    „La sfârșit de mandat, majoritatea parlamentară este gata să sfideze inclusiv cetățenii care i-au votat. În loc de o luptă reală împotriva corupției, vedem numirea locotenenților lui Plahotniuc în funcții importante, alianțe cu Nichiforciuc, evenimente comune cu Damir, cafele la Radisson cu Andronachi”, a scris liderul Platformei DA.

    Plîngău susține că PAS, formațiunea aflată la guvernare, riscă să repete soarta PLDM, subliniind că în ciuda retoricii pozitive, guvernarea nu a adus schimbările așteptate de cetățeni.

    Eugen Carpov a fost numit director al Consiliului de administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică. Proiectul de hotărâre a fost votat astăzi, 27 februarie, de Parlament. Noul mandat de șase ani va începe pe data de 6 martie.

    Eugen Carpov a obținut cel mai mare punctaj la concursul pentru ocuparea funcției, organizat de Comisia economie, buget și finanțe Parlamentului. Este licențiat în drept și, din anul 2019, deține funcția de director al ANRE.

    Abonează-te la canalul nostru Telegram pentru știri actualizate direct pe telefonul tău!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article(DOC) Licitație pentru construcția unei importante artere rutiere în municipiul Bălți
    Next Article Krasnoselski: O opinie despre „independența” regiunii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    OIM lansează apel global: 41 de milioane de migranți au nevoie de sprijin urgen

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Stoianoglo: Politicienii nu vor să investigeze furtul miliardului — adevărul e incomod

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Filat avertizează: Oamenii lui Plahotniuc încă ocupă structuri de stat — rămân pe listă pentru ziua lui

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Eficiență energetică și confort sporit la Gimnaziul nr. 77 din Cricova

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Scandal la municipalitate: șef, angajați și firme – reținuți în dosar de licitații trucate

    8 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.