Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Platforma DA solicită amânarea acordării tranșei de 67 milioane de lei pentru Arena Națională
    POLITICĂ

    Platforma DA solicită amânarea acordării tranșei de 67 milioane de lei pentru Arena Națională

    25 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În proiectul ordinii de zi a ședinței Guvernului din 25 august, 2021, este inclusă chestiunea privind alocarea a peste 67 milioane de lei pentru SRL Arena Națională, care urmează a fi achitați în calitate de următoare tranșă în cadrul unui contract public-privat cu compania Summa Turizm Yatirimciligi Anonim Șirceti.

    Platforma DA argumentează această cerere întrucât aceasta poate prejudicia interesele Republicii Moldova și contribui la continuarea unei scheme criminale.

    Formațiunea menționează că proiectul construirii Arenei Naționale a fost inițiat în mare grabă în anul 2018 de către oligarhul Vladimir Plahotniuc, care a impus Guvernului și Parlamentului, fără consultări publice large și expertiză profesională, să adopte cu viteza luminii toate deciziile necesare pentru lansarea construcției.

    În acest context, Platforma DA consideră că Guvernul are toate motive juridice să nu se grăbească să achite următoarea tranșă pentru un obiect nefinalizat, contrar prevederilor contractului, și are o obligațiune față de cetățeni să solicite un audit urgent de la Curtea de conturi sau un alt audit extern, precum și să se adreseze către organele de anchetă coercitive pentru o analiză amplă și profundă a procedurii inițierii și implementării parteneriatului public-privat ce ține de construcția Arenei Naționale, inclusiv sub prisma oportunității economice, argumentării juridice a contractului, riscurilor pentru interesele Republicii Moldova și existența unor interese obscure ale grupării criminal-politice Plahotniuc în procesul selectării partenerului privat.

    Totodată, reprezentanții partidului atrag atenția asupra faptului că, după deschiderea dosarului penal în baza demersului Ministerului Economiei, timp de doi ani, Procuratura Generală nu a informat societatea despre progresul realizat în acest dosar de rezonanță națională, refuzând, de asemenea, să informeze detaliat deputații despre mersul anchetei. 

    Sursa: radiochișinău.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePentru ce Guvernul are bani și pentru ce Guvernul nu are bani
    Next Article Angajații MAI, obligați să se vaccineze

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Partidul Nostru va conduce Comisia pentru agricultură și va deține o funcție de vicepreședinte în Comisia de securitate națională

    28 octombrie 2025

    Natalia Plugaru, Gheorghe Hajder și Alexei Buzu, propuși pentru funcții cheie în Guvern

    28 octombrie 2025

    Olga Ursu: Autoritățile centrale trebuie să sprijine, nu să împiedice, administrația locală

    27 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    WIZZ AIR ÎNTÂMPINĂ CEA DE–A TREIA AERONAVĂ LA CHIȘINĂU ȘI LANSEAZĂ NOI RUTE DIN MOLDOVA

    28 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Centrul Cultural Rus din Chișinău va fi închis în curând

    28 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Forța Fermierilor consideră întâlnirea cu Munteanu un început bun pentru dialog

    28 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Gheorghe Hajder, noul ministru al Mediului în Guvernul Munteanu

    28 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ambasadorul Ucrainei în Moldova avertizează asupra manipulării politice a comunității ucrainene

    28 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.