Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Petru Rotaru a depus jurământul de învestire în funcția de ministru al Finanțelor
    AUTORITĂȚI

    Petru Rotaru a depus jurământul de învestire în funcția de ministru al Finanțelor

    28 septembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Petru Rotaru a fost numit, prin decret prezidențial, în funcția de ministru al Finanțelor și a depus jurământul de învestire în fața Președintei Republicii Moldova, Maia Sandu.

    Șefa statului și-a exprimat aprecierea față de efortul depus de ministra Veronica Sirețeanu, care și-a exercitat mandatul într-un context economic dificil și care a reușit să asigure o bună gestionare a fondurilor publice.

    Președinta i-a urat bun venit lui Petru Rotaru în echipa guvernamentală și și-a exprimat speranța că noul ministru va gestiona instituția cu cea mai mare responsabilitate. Maia Sandu a menționat că, în pofida crizelor cu care ne confruntăm, avem datoria să continuăm să sprijinim cetățenii, în special pe cei care au cea mai mare nevoie, dar și să investim în dezvoltarea economică.

    „Așteptările societății și ale mediului de afaceri sunt foarte clare. Vrem mai puțină birocrație pentru oamenii de afaceri onești și vrem să acționați cu fermitate împotriva celor care încearcă să facă evaziune fiscală și să ocolească legea. Vrem mai multă transparență în sfera achizițiilor publice și vrem eficiență în administrarea resurselor statului, inclusiv resursele generate aici pe intern, dar și asistența externă”, a subliniat șefa statului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Capitalei anunță totalizările unui proiect complex de consolidare a serviciilor de protecție a copiilor
    Next Article Prim-ministrul Dorin Recean la Forumul oamenilor de afaceri, la Berlin: „Guvernul este un partener de încredere în dezvoltarea afacerilor lansate de investitori în Republica Moldova”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul examinează un proiect de lege pentru protecția judecătorilor și sancționarea agresiunilor împotriva acestora

    18 februarie 2026

    Partidul Nostru contestă la Curtea Constituțională Legea cetățeniei. Alexandr Berlinschii: Peste 26.000 de persoane sunt afectate

    18 februarie 2026

    Oportunitate unică pentru studenții din Moldova. Wizz Air lansează o nouă ediție a competiției Wizz Youth Challenge

    18 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Polițist prins cerând bani pentru influențarea unui caz, reținut 72 de ore

    19 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Fracțiunea PSRM pune condiții pentru susținerea bugetului capitalei

    19 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    SUA și Iran: tensiuni crescute pe fondul mobilizării militare și negocierilor nucleare

    19 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cernăuțeanu: Foști oficiali condamnați, inclusiv Pânzari și Constantinov, ar putea fi în Transnistria; Poliția urmează să îi localizeze

    19 februarie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Negocierile trilaterale SUA-Ucraina-Rusia la Geneva s-au încheiat după două zile de discuții

    18 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.