Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Petru Burduja, despre solicitarea de demitere a ANRE: Parlamentul trebuie să ia măsuri urgente de oprire a acestui genocid, ne putem pomeni că mâine prețul la benzină va fi și 40 de lei
    POLITICĂ

    Petru Burduja, despre solicitarea de demitere a ANRE: Parlamentul trebuie să ia măsuri urgente de oprire a acestui genocid, ne putem pomeni că mâine prețul la benzină va fi și 40 de lei

    19 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Majoritatea parlamentară a respins propunerea fracțiunii fracțiunii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor de a iniția procedura de demitere in-corpore a conducerii Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică.
    Deputatul PSRM, Petru Burduja, a a declarat că Parlamentul trebuie să i-a urgent măsuri în condițiile în care prețul unui litru de benzină a ajuns să depășească valoarea de 30 de lei. Potrivit socialistului, Parlamentul trebuie să se implice urgent pentru a stopa acest ”genocid”, în caz contrar nu este exclus că vom ajunge și la 40 de lei pentru un litru de benzină.
    ”Rog să includem pe ordinea de zi Hotărârea privind inițierea procedurii de demitere a ANRE în legătură cu faptul că astăzi deja pragul psihologic al prețului la carburanți a depășit 30 de lei. Potrivit raportului de audit al companiei pentru anul 2021, au fost descoperite mai multe carențe în activitatea acestei instituții. Ele se referă la neluarea măsurilor legate de diminuarea tarifelor, care au creat profituri de 30 milioane de lei în 2021. Banii sunt utilizați pentru procurarea și închirierea imobilelor de lux, dar cetățeanul suferă și zilnic achită în buget de stat suplimentar 1,50 de lei doar pentru TVA. Credem că asemenea acțiuni nu mai pot fi tolerate și este cazul ca Parlamentul să ia măsuri urgente de oprire a acestui genocid, ne putem pomeni că mâine prețul va fi și 40 de lei ”, a declarat Burduja.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSocialiștii protestează împotriva politicii antisociale a Guvernului Republicii Moldova
    Next Article VIDEO // Momentul în care o dronă kamikaze rusească atacă o poziţie ucraineană

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victor Pruteanu, mesaj tranșant despre școli: „Trebuie scoase din control politic și date comunităților”

    22 iunie 2026

    Deputata MAN avertizează: Scumpirile din noua politică fiscală vor afecta pensionarii și persoanele cu dizabilități

    22 iunie 2026

    Victoria Furtună: Majorarea dobânzilor lovește direct beneficiarii programului „Prima Casă”

    22 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victor Pruteanu, mesaj tranșant despre școli: „Trebuie scoase din control politic și date comunităților”

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata MAN avertizează: Scumpirile din noua politică fiscală vor afecta pensionarii și persoanele cu dizabilități

    22 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Columbia își alege noul președinte: victorie la limită pentru candidatul susținut de SUA

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.