Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Peste 500 de asistenți personali au fost remunerați din banii confiscați de la Luca Filat
    POLITICĂ

    Peste 500 de asistenți personali au fost remunerați din banii confiscați de la Luca Filat

    1 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Banii confiscați de către Guvernul Marii Britanii de la Luca Filat, fiul fostului prim-ministru al Republicii Moldova, au fost folosiți pentru remunerarea asistenților personali care îngrijesc persoane cu dizabilități severe și au acoperit o parte din necesitățile foarte mari de angajare a îngrijitorilor. Suma confiscată a ajuns pentru remunerarea timp de patru luni a asistenților personali, însă majoritatea îngrijitorilor continuă să lucreze pe tot parcursul anului 2022, fie datorită finanțării suplimentare de la bugetul de stat, fie datorită alocărilor din bugetele raionale.

    Asistența personală este un serviciu social specializat, destinat persoanelor cu dizabilități severe, dependente în totalitate de o altă persoană. De cele mai multe ori, asistenții personali sunt rude ale persoanelor cu dizabilități – mame, tați, frați etc. Fiind ocupați cu îngrijirea acestora, ei nu pot merge la serviciu, respectiv – nu pot beneficia nici de remunerare, nici de pachetul social corespunzător. Angajarea lor în calitate de asistent personal le permite să beneficieze atât de o alocație, cât și de asigurare medicală, pensie și alte garanții sociale.

    La nivel de țară, cererea pentru angajarea asistenților personali depășește posibilitățile bugetare. Potrivit Ministerului Muncii și Protecției Sociale, în prezent, sunt angajați peste 5 000 de asistenți personali, plătiți din Fondul de Susținere a Populației și din bugetele locale, însă alți 3 500 așteaptă să fie angajați, se arată într-un comunicat al Guvernului.

    În septembrie 2021, ministrul Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari, a semnat cu ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord în Republica Moldova un Memorandum de înțelegere privind returnarea a 458 068 de lire sterline confiscate de la cetățeanul moldovean, Luca Filat. Cu acești bani au fost angajați 543 de asistenți personali pentru o perioadă de 4 luni.

    În februarie 2019, autoritățile britanice au confiscat de la Luca Filat aproape jumătate de milion de lire sterline. Instanța a dispus confiscarea fondurilor din cele trei conturi înghețate ale acestuia. Suma supusă confiscării a fost de 466.321,72 lire sterline. Acești bani au ajuns în republica Moldova după deducerea costurilor legale.

    Sursa: replicamedia.md

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCorneliu Furculiță pledează nevinovat într-un dosar de îmbogățire ilicită
    Next Article Natalia Gavrilița l-a primit pe noul Ambasador al României la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Banii la buget pot costa economia”: Ian Lisnevschi critică lipsa unei analize complete a reformei fiscale

    7 august 2026

    Fostul comandant al trupelor ruse din Transnistria ar fi murit în explozia dintr-un restaurant din Moscova

    7 august 2026

    Victor Nichituș: Securizarea apei pentru capitală demonstrează că soluțiile apar atunci când administrația acționează, nu când politica intervine

    6 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    SUA impun noi sancțiuni împotriva Cubei. Washingtonul acuză Havana de legături militare cu Rusia, China și Iran

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    „Banii la buget pot costa economia”: Ian Lisnevschi critică lipsa unei analize complete a reformei fiscale

    7 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    ANI nu va iniția un nou control al averii lui Ion Ceban: instituția nu a identificat suficiente indicii

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Întâlniri cu oficiali ruși și mesaje către Putin, invocate într-un denunț împotriva Dianei Șoșoacă

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Fostul comandant al trupelor ruse din Transnistria ar fi murit în explozia dintr-un restaurant din Moscova

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.