Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Peskov îl acuză pe Boris Johnson că MINTE! Reacția dură a Kremlinului la afirmațiile fostului premier britanic
    GEOPOLITICA

    Peskov îl acuză pe Boris Johnson că MINTE! Reacția dură a Kremlinului la afirmațiile fostului premier britanic

    30 ianuarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kremlinul susține că fostul premier britanic Boris Johnson „a mințit” atunci când a spus că înainte de invazia în Ucraina, în februarie 2022, președintele Rusiei Vladimir Putin l-ar fi amenințat cu un atac cu rachete, scrie Reuters.

    Dmitri Peskov, care deține funcția de purtător de cuvânt al Kremlinului, a susținut că ceea ce a spus fostul premier britanic într-un documentar BBC nu este adevărat sau, „mai precis, este o minciună”, relatează HotNews.ro.

    „Fie este o minciună deliberată, așa că trebuie să-l întrebați pe domnul Johnson de ce a ales să o spună așa, fie a fost o minciună inconștientă și, de fapt, nu a înțeles despre ce îi vorbea Putin”, a susținut Peskov.

    Peskov a spus că, de fapt, Putin i-ar fi explicat lui Boris Johnson că dacă Ucraina s-ar alătura alianței NATO, rachete SUA sau NATO plasate lângă granițele Rusiei „ar putea ajunge la Moscova în câteva minute”. „Dacă așa a fost înțeles acest pasaj, atunci este o situație foarte incomodă”, a spus Peskov.

    Fostul premier britanic Boris Johnson a povestit, într-un documentar BBC, un moment mai puțin cunoscut din cadrul unei discuții pe care a avut-o la un moment dat cu președintele că Vladimir Putin. Johnson susține astfel că liderul de la Kremlin l-a „ameninţat cumva” înainte de invadarea Ucrainei, spunând: „Cu o rachetă ar dura un minut”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDosarul de corupție la Ambasada R.M. la București: Fostul consilier al Secției consulare a restituit statului peste 1,5 mln de lei
    Next Article Datoriile de la ”Apă-Canal Chișinău”, rezultatul unor politici ineficiente la nivel central

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    SUA reimpune sancțiunile asupra petrolului rusesc: India și China nu mai pot importa țiței pe cale maritimă

    18 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.