Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Pericol pentru generalii ruși: Moscova planifică arestări de înalt rang în Ministerul Apărării
    GEOPOLITICA

    Pericol pentru generalii ruși: Moscova planifică arestări de înalt rang în Ministerul Apărării

    16 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Epurările din Ministerul rus al Apărării, care au început după demiterea lui Serghei Șoigu, ar putea continua cu o nouă serie de arestări ale ofițerilor de rang înalt care nu au reușit să apere regiunea Kursk, unde trupele ucrainene desfășoară o ofensivă de 10 zile.

    Moscova a pierdut controlul asupra a 1.000 de kilometri pătrătați de când au intrat forțele Kievului în Kursk, susțin ucrainenii, iar acest lucru ar putea duce la deschiderea de dosare penale împotriva membrilor de rang înalt ai armatei și ale serviciilor de securitate, potrivit unor surse din guvern și parlament, citate de site-ul rusesc independent Verstka.

    De asemenea, ar putea fi urmăriți penal și funcționarii civili care au permis situația, au mai spus sursele pentru publicație.

    De la incursiunea ucraineană, pe care publicațiile independente ruse o numesc „invazie”, șeful Statului Major General, Valeri Gherasimov, care conduce gruparea rusă din Ucraina din ianuarie 2023, a căzut deja în dizgrația lui Vladimir Putin.

    Conform Bloomberg, Gherasimov știa despre planurile Kievului, dar nu l-a informat pe Putin. Incidentul ar putea avea un impact negativ asupra carierei lui Gherasimov, a avertizat anterior o sursă pentru The Moscow Times.

    Gherasimov, care a condus Statul Major General timp de 14 ani, nu a fost inclus printre participanții la reuniunea de joi, 15 august, de la Ministerul rus al Apărării, unde șeful ministerului, Andrei Belousov, a primit un plan de măsuri suplimentare pentru apărarea regiunii Kursk.

    De la 9 august, șeful FSB, Alexander Bortnikov, coordonează acțiunile agențiilor de aplicare a legii din regiune, fiind responsabil de operațiunea antiteroristă, al cărei regim a fost declarat în regiunile Kursk, Belgorod și Briansk, conform The Moscow Times.

    De la începutul lunii mai, cel puțin cinci generali ruși au fost arestați, fiecare dintre aceștia fiind inculpat pentru corupție. Printre aceștia se numără generalul-locotenent Iuri Kuznețov, șeful Direcției principale de personal, generalul-maior Vladimir Șesterov, șeful adjunct al Direcției principale de dezvoltare inovatoare, generalul-maior Ivan Popov, fost comandant al Armatei 58 și generalul-locotenent Vadim Șamarin, șeful Direcției principale de comunicații a forțelor armate ruse. În aprilie, adjunctul lui Șoigu, Timur Ivanov, a fost arestat într-un caz de mită de un miliard de dolari.

    Potrivit acestora, în spatele dosarelor penale se află dorința serviciilor speciale de a acuza armata pentru eșecurile din Ucraina și de a obține controlul asupra bugetelor uriașe ale departamentului militar.

    Sursa citată a mai menționat că, până la sfârșitul anului, „sute de persoane vor fi arestate în toate unitățile Ministerului Apărării”.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSecretara de Stat a MAI, în vizită de lucru la Dondușeni
    Next Article Belarus se confruntă cu o posibilă provocare armată din partea Ucrainei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    Un blogger rus, reținut după ce l-a numit pe Putin „criminal de război”

    17 iulie 2026

    Vadîm Ermolaiev susține că serviciul de informații militare al Ucrainei ar fi implicat în atacul cu bombă din Monaco

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Grupare pro-iraniană anunță recompensă de 10 milioane de dolari pentru asasinarea lui Donald Trump

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban participă la CPAC Great Britain 2026: „Temele discutate sunt relevante și pentru Republica Moldova”

    17 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.