Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Pentru prima dată în Ungaria, în calitate de președinte a fost aleasă o femeie
    GEOPOLITICA

    Pentru prima dată în Ungaria, în calitate de președinte a fost aleasă o femeie

    10 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul de la Budapesta a ales joi, 10 martie, pentru prima dată, o femeie la preşedinţia Ungariei, în persoana lui Katalin Novak, în vârstă de 44 de ani, pentru o perioadă de cinci ani, cu sprijinul voturilor partidului de guvernământ Fidesz (ultranaţionalist), informează EFE, citat de agerpres.

    Novak, fost ministru şi care îşi va prelua mandatul la 10 mai, a primit 137 de voturi pentru din cele 188 exprimate (dintr-un număr total de 199 de deputaţi), în timp ce candidatul opoziţiei, Peter Rona, a primit 51 de voturi.

    În primul ei discurs în calitate de preşedintă aleasă, Novak a promis să fie „o bună şefă de stat care să apere familia ca fundament al suveranităţii”. Totodată, ea a calificat drept „inacceptabilă invazia rusă în Ucraina”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDavid Baruch Lau, rabinul șef așkenazi al Israelului a efectuat o vizită la Centrul Moldexpo
    Next Article Maia Sandu: Nu există riscul că va fi deficit de produse, problema sunt prețurile

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    Importurile europene de gaz lichefiat rusesc au atins un nivel record în prima jumătate a lui 2026

    13 iulie 2026

    Dispută la Bruxelles privind sancțiunile împotriva așezărilor israeliene: Comisia Europeană și diplomația UE, în conflict

    13 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Reparații capitale pe strada Sarmizegetusa din Chișinău: carosabilul va fi modernizat, iar trotuarele amenajate

    13 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump susține că SUA ar putea prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz: „Ar trebui să fim remunerați pentru asta”

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    909 milioane de lei în conturile Primăriei Chișinău. Banii urmează să fie investiți în proiecte majore

    13 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.