Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Paun Rohovei propune un nou format de negocieri pentru Transnistria, fără implicarea Rusiei și cu un rol sporit al Uniunii Europene
    AUTORITĂȚI

    Paun Rohovei propune un nou format de negocieri pentru Transnistria, fără implicarea Rusiei și cu un rol sporit al Uniunii Europene

    13 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasadorul Ucrainei la Chișinău, Paun Rohovei, a declarat că formatul de negocieri „5+2” privind soluționarea conflictului transnistrean este depășit și nu mai este funcțional.

    Potrivit diplomatului ucrainean, prezența Federației Ruse în acest format împiedică demararea unor negocieri constructive. Rohovei a subliniat că Rusia utilizează conflictul și regiunea transnistreană ca instrumente de forță și influență, fără a avea un interes real în protejarea locuitorilor din zonă.

    În acest context, ambasadorul a propus crearea unui nou format de negocieri, în care Uniunea Europeană să joace un rol esențial, având în vedere aspirațiile europene ale Republicii Moldova. El a menționat că, în cei peste 30 de ani de negocieri în formatul „5+2”, nu s-au obținut rezultate concrete, iar schimbările geopolitice actuale impun o abordare diferită.

    Rohovei a reiterat angajamentul Ucrainei de a susține integritatea teritorială și suveranitatea Republicii Moldova și a subliniat că soluționarea conflictului transnistrean trebuie să respecte aceste principii fundamentale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTactici flexibile: Rusia poate acționa fără uniformă în operațiuni militare, spune consilier prezidențial
    Next Article O delegație din Leova efectuează o vizită oficială în Polonia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victor Pruteanu acuză ministrul Mediului de minciună: „Oamenii au dreptul să știe adevărul despre apa potabilă”

    17 martie 2026

    Victoria Furtună acuză Guvernul că manipulează datele privind prețurile la carburanți

    17 martie 2026

    Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, respinge acuzațiile și îl acuză pe Ceban de falsuri privind apa din Nistru

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    PSDE critică eliminarea taxelor vamale pentru uleiul de palmier: riscuri pentru producția locală și sănătatea populației

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mii de chișinăuieni beneficiază de ochelari gratis în cadrul Campaniei „De la inimă la inimă”

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Finlanda: NATO nu este obligată să participe la securizarea Strâmtorii Hormuz

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Sprijin pentru aderare: Igor Grosu discută la Bruxelles cu oficiali din Belgia

    18 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Adunarea Populară a Găgăuziei anunță alegeri pentru 21 iunie, pe fondul tensiunilor cu Chișinău

    17 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.