Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Patru funcționari publici din cadrul Poliției de Frontieră concediați pentru abateri disciplinare
    AUTORITĂȚI

    Patru funcționari publici din cadrul Poliției de Frontieră concediați pentru abateri disciplinare

    8 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În urma efectuării anchetelor de serviciu, patru funcționari publici cu statut special ai Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, au fost sancționați disciplinar cu concediere din funcția publică cu statut special.

    Potrivit Poliției de Frontieră, trei polițiști au fost sancționați pentru autorizarea trecerii ilegale a frontierei de stat prin punctul de trecere la frontiera moldo-ucraineană a cetățenilor Ucrainei, în lipsa prezenței fizice a acestora în punctul de trecere.

    În cazul celui de-al patrulea polițist, care deținea funcție de conducere, s-a constatat încălcarea repetată a disciplinei de serviciu pe parcursul unui an, prin neexecutarea atribuțiilor și misiunilor personalului din subordine pe perioada schimbului.

    În acest sens, Poliția de Frontieră subliniază că astfel de comportamente nu sunt tolerate și sunt contrare misiunii instituției de a implementa politica de stat în domeniul gestionării integrate a frontierei de stat a Republicii Moldova.

    „Inspectoratul are ca obiectiv asigurarea unui control eficient al frontierei, în conformitate cu standardele legale și internaționale, pentru a combate criminalitatea transfrontalieră și a asigura un nivel ridicat de securitate, în timp ce respectă în același timp drepturile fundamentale ale indivizilor și promovează libera circulație a persoanelor.

    În conformitate cu prevederile legale, IGPF a sesizat și Procuratura specializată pentru a investiga și a lua măsurile corespunzătoare în aceste cazuri”, mai scriu reprezentanții Poliției de Frontieră. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlte două cazuri de rujeolă au fost confirmate la Centrul de plasament pentru refugiați din capitală
    Next Article Ion Ceban: Guvernarea a împânzit Capitala cu minciuni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    Victoria Furtună critică reacțiile la adresa unei prodecane de la USM și invocă dreptul la liberă exprimare

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.