Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Patriarhul Kiril al Rusiei, către oameni: „Dacă veți muri pentru țara voastră, veți fi cu Dumnezeu în împărăția sa”
    GEOPOLITICA

    Patriarhul Kiril al Rusiei, către oameni: „Dacă veți muri pentru țara voastră, veți fi cu Dumnezeu în împărăția sa”

    23 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Patriarhul Kiril al Rusiei i-a încurajat pe ruși să meargă la război, după mobilizarea militară anunțată de Kremlin, scrie ziare.com.

    Patriarhul Kirill a îndemnat să nu le fie frică de moarte pe fondul mobilizării.

    „Mergeți cu curaj să vă îndepliniți datoria militară. și nu uitați că, dacă veți muri pentru țara voastră, veți fi cu Dumnezeu în împărăția Sa, în glorie și în viața veșnică”, scrie NEXTA.

    După anunțul lui Vladimir Putin privind mobilizarea militară, frontierele Rusiei s-au aglomerat de ruși care încercau să fugă din țară.

    A fost haos și la frontierele terestre, dar și pe aeroporturi.

    Un aeroport din Moscova era plin de bărbați care voiau să plece din Rusia, așa cum se vede în pozele postate pe rețelele sociale.

    Războiul din Ucraina a intrat într-o nouă fază, după ce președintele Putin a susținut un discurs în în care a anunțat mobilizarea militară parțială a 300.000 de cetățeni ruși. Multe persoane încearcă să fugă din țară.

    Imediat după aflarea veștii, numeroase zboruri de ultim moment au fost rezervate către orașe străine, precum Istanbul (Turcia), Dubai (Emiratele Arabe Unite), Belgrad (Serbia) și Erevan (Armenia).

    Costurile pentru un bilet sunt ridicate, de cele mai multe ori de ordinul miilor de euro pentru o singură călătorie.

    Președintele Vladimir Putin a anunțat miercuri, 21 septembrie, o mobilizare militară parțială în Rusia pentru îndeplinirea obiectivelor „operațiunii militare speciale” în Ucraina

    La câteva minute după anunț au fost epuizate biletele de avion pentru această zi, anunță presa din Rusia pe rețelele sociale.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMesajul lui Ilan Șor pentru electoratul de dreapta: Nu sunt nici pro-rus, nici pro-America, nici pro-Franța, sunt pro-Moldova și vreau ca moldovenii să trăiască bine la ei acasă
    Next Article Deputat PAS, după scumpirea gazului: Îndemnăm oamenii să economisească

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina și Arabia Saudită semnează un acord de cooperare în domeniul apărării

    27 martie 2026

    Consiliul de Securitate al ONU se reunește în ședință cu ușile închise la cererea Rusiei pe tema conflictului din Iran

    27 martie 2026

    Trump prelungește ultimatumul privind Iranul: termen extins până la 6 aprilie

    27 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Gaik Vartanean, la CPAC 2026 din Texas: „Aici se conturează idei care inspiră conservatorii din întreaga lume”

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    BERD discută implicarea în reconstrucția Ucrainei: cooperare extinsă cu Moldova și mediul de afaceri

    27 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova a acoperit deficitul de energie electrică prin importuri din UE, anunță autoritățile

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Venituri de milioane și proprietăți în România: declarația de avere a guvernatoarei BNM, Anca Dragu

    27 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fiodor Gagauz, despre alegerile pentru Adunarea Populară: Legea actuală este de partea Găgăuziei

    27 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.