Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PAS are un deputat nou în Parlament
    POLITICĂ

    PAS are un deputat nou în Parlament

    8 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Curtea Constituțională i-a validat astăzi, 8 august, mandatul de deputat din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Mariana Lucrețeanu.

    Mariana Lucrețeanu este inginer și specialist în relații internaționale și era a 77-a în lista electorală a PAS de la alegerile din 2021.

    Aceasta a preluat fotoliul de deputat după ce Dan Perciun a fost numit ministru al Educației și Cercetării.

    De menționat că Lucrețeanu a fost timp de 20 de ani plecată din R. Moldova.

    „Sunt 20 de ani de când am plecat de acasă, ani în care apropierea de țară a devenit tot mai clară și mai dornică. Noi, cei plecați de mulți ani în străinătate, purtăm goluri în suflet, pe care episodic le umplem în scurtele noastre vizite acasă. Când am ajuns în Germania inițial, am crezut că nu au sate. Indiferent cât de mici erau localitățile, toate dispuneau de condiții de trai ca în orașe: canalizare și apă caldă, lumină, străzi asfaltate, magazine alimentare mari cu de toate, grădiniță, farmacie și acces la cea mai apropiată școală cu autocarul. Am acceptat cu multă onoare invitația PAS de a fi candidat în Parlament. Doresc să contribui la schimbare, venind cu viziunea unei rutine bine gândite, acumulată în urma unui trai într-o țară înalt dezvoltată. Renumita calitate germană este rezultatul unei conduite învățate. La fel voi contribui cu experiență în dezvoltarea proiectelor, extinderea și promovarea afacerilor la nivel internațional, fiind sigură că produsele din Moldova își pot găsi rapid drumul către piețele europene”, declara Mariana Lucrețeanu înaintea alegerilor parlamentare, în cadrul cărora PAS a obținut 63 de mandate de deputat.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAdrian Efros, întrevedere cu ambasadorul Georgiei în Moldova
    Next Article Energocom a întors cele 200 de milioane de euro din împrumutul de la BERD

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Critici în plen: MAN avertizează asupra riscului de „reguli improvizate” în Parlament

    7 mai 2026

    Veteranii celui de-al Doilea Război Mondial vor primi anual câte 30.000 de lei

    7 mai 2026

    CEC: Cererile pentru acreditarea observatorilor la alegerile din 17 mai pot fi depuse până pe 10 mai

    7 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Norvegia oferă Ucrainei un nou sprijin militar de 300 milioane de dolari prin mecanismul NATO PURL

    7 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tinerii, invitați la stagii în instituțiile statului prin programul comun Guvern–UE

    7 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Critici în plen: MAN avertizează asupra riscului de „reguli improvizate” în Parlament

    7 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Veteranii celui de-al Doilea Război Mondial vor primi anual câte 30.000 de lei

    7 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    CEC: Cererile pentru acreditarea observatorilor la alegerile din 17 mai pot fi depuse până pe 10 mai

    7 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.