Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » FOTO // Partidele de centru crează o platformă politică și se unesc într-o forță
    POLITICĂ

    FOTO // Partidele de centru crează o platformă politică și se unesc într-o forță

    20 august 20222 comentarii
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Scriam ieri despre faptul că azi urmează să aibă loc o întrevedere cu mai mulți politicieni și experți, iar astăzi revenim cu detalii. Este vorba despre formarea unui grup de inițiativă a partidelor de centru, pentru a forma o alianță.

    Fundația pentru Democrație și Progres a organizat o conferință politică la tema: „De la confruntare la dialog. De la dialog la cooperare. De la cooperare la progress”. Scopul evenimentului este de a consolida partidele de dreapta și de a crea o platformă politică de centru.

    „Consolidarea centrului politic vine din necesitatea de dialog și cooperare între partidele de guvernare și opoziție, pentru a obține progres. De asemenea, avem drept scop consolidarea cetățenilor. Dar nu cum fac oponenții, dezbină societatea în două și stau mereu pe baricade. Și apoi de luptat cinstit cu oponenții PAS și BECS. Misiunea centrului politic pe plan extern este să fim în relații bune cu toți; Ucraina, România, Rusia”, a declarat Dumitru Diacov, președintele Fundației pentru Democrație și Progres.

    Totodată, Diacov a invitat toate partidele din Republica Moldova să se alăture inițiativei. Dintre cei prezenți, am remarcat membri ai Partidului Schimbării, PACE, PRO Moldova, Partidul Democrat din Moldova, Partidul Popular din Moldova, Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei. La eveniment au mai participat politologi și analiști politici.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFOTO // Dovada că la centrala nucleară Zaporojie nu au loc „bombardamente sistemice”
    Next Article Ion Ceban a venit cu felicitări către locuitorii Comrat-ului, cu ocazia Zilei Orașului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alain Orsoni, fostul președinte al clubului francez Ajaccio, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale

    13 ianuarie 2026

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban: școlile din Chișinău vor fi închise mâine din cauza poleiului

    25 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună afirmă că a fost reținută la Aeroportul Chișinău împreună cu copilul său

    23 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prima apariție a lui Elon Musk la Davos: predicții despre dominația roboților și viitorul AI

    23 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Autoritățile din Moldova sesizează Interpol pentru căutarea lui Pînzari și Cojocaru

    23 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Republica Moldova primește „cartonaș roșu” la capitolul drepturi sociale, arată raportul ECSR

    23 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.