Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Parlamentul va găzdui vizita deputaților lituanieni din Grupul de prietenie cu R. Moldova
    AUTORITĂȚI

    Parlamentul va găzdui vizita deputaților lituanieni din Grupul de prietenie cu R. Moldova

    28 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Legislativul va găzduivizita deputaților din Grupul pentru relații interparlamentare cu R. Moldova a Seimasului Republicii Lituania. Parlamentarii se vor afla în țara noastră în perioada 30 ianuarie – 1 februarie.

    La Parlament, deputații lituanieni vor avea întrevederi cu șeful legislativului Igor Grosu, cu președintele Comisiei politică externă și integrare europeană, Doina Gherman, președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian, și președintele Comisiei agricultură și industrie alimentară, Alexandr Trubca.

    Membrii delegației vor mai discuta cu președintele Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Lituania, Ion Babici.

    Agenda vizitei mai include întrevederi cu președintele R. Moldova, Maia Sandu, și prim-ministrul, Dorin Recean. Deputații lituanieni se vor întâlni și cu conducerea Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene și a Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.

    În cadrul discuțiilor vor fi abordate subiecte de actualitate cum ar fi agenda de reforme a R. Moldova, parcursul european al țării noastre și oportunitățile de intensificare a relațiilor moldo-lituaniene în diverse domenii-cheie.

    Membrii Grupului pentru relații interparlamentare a Seimasului Republicii Lituania vor mai merge la Cahul și la Soroca, unde vor avea discuții cu agricultorii din regiune.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTeodor Cârnaț a anunțat că va candida la alegerile prezidențiale din toamna lui 2024
    Next Article LIVE// Depunerea jurământului de învestire în funcție a MAE desemnat, Mihai Popșoi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: reguli noi și certificare obligatorie pentru specialiști

    17 iunie 2026

    Stocuri obligatorii de gaze pentru regiunea transnistreană: proiect nou în Parlament

    17 iunie 2026

    Chișinăul lucrează la noul Plan Urbanistic General: 12 studii de fundamentare finalizate

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Numărul întreprinderilor insolvabile continuă să crească, în pofida mesajelor optimiste despre economie

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Summit Moldova – UE la Bruxelles: Maia Sandu va discuta despre următorii pași ai aderării

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Comisia de la Veneția: verificările de integritate a judecătorilor trebuie însoțite de garanții clare și reguli precise

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump, invitat de Seul să contribuie la detensionarea relațiilor cu Phenianul în contextul summitului G7

    17 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul întărește lupta împotriva spălării banilor: reguli noi și certificare obligatorie pentru specialiști

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.