Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Parlamentul European ar putea alege noul președinte al Comisiei Europene pe 18 iulie
    GEOPOLITICA

    Parlamentul European ar putea alege noul președinte al Comisiei Europene pe 18 iulie

    7 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul European a stabilit data de 18 iulie ca fiind ziua în care deputații europeni ar putea vota pentru alegerea viitorului președinte al Comisiei Europene, cea mai puternică funcție din UE, transmite Politico, care citează o decizie internă a instituției.

    Politicianul german de centru-dreapta Ursula von der Leyen, președintele în funcție al Comisiei Europene, este favorită pentru acest post și a făcut campanie pentru un nou mandat de 5 ani.

    Parlamentul se va afla probabil sub presiunea guvernelor naționale pentru a accelera procesul și a stabiliza UE într-o perioadă de incertitudine geopolitică și cu alegerile americane la orizont, scrie Politico.

    În ultimele săptămâni, au crescut speculațiile cu privire la faptul dacă Parlamentul va încerca să organizeze acest vot de croazieră în timpul primei sale reuniuni din iulie sau va încerca să aștepte până la următoarea sa ședință oficială din septembrie.

    Pentru a obține postul, von der Leyen – sau un al candidat – trebuie mai întâi să primească sprijinul unei majorități calificate a liderilor UE, iar apoi să obțină voturile a cel puțin 361 din cei 720 de eurodeputați.

    Parlamentul poate vota doar după ce o majoritate a șefilor de stat și de guvern din UE au desemnat oficial un candidat. Se așteaptă ca acest proces să fie finalizat în cadrul unei reuniuni a Consiliului European din 27 și 28 iunie, în cadrul căreia un pachet de funcții de conducere va fi probabil împărțit între familiile politice dominante din UE.

    În cazul în care votul va fi înscris pe ordinea de zi a Parlamentului European în iulie, liderii grupurilor politice ale instituției îl vor finaliza în mod oficial în cadrul unei reuniuni din 11 iulie.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVlah: Maia Sandu cheltuiește 60 de milioane de lei din banii publici pentru campania electorală
    Next Article Klaus Iohannis îndeamnă la continuarea sprijinului UE pentru Ucraina și Republica Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Aeroportul Ben Gurion își reia activitatea: primele curse Chișinău–Tel Aviv ar putea fi reluate din 16 aprilie

    9 aprilie 2026

    Iranul propune un plan de pace în 10 puncte, dar cerințele ridică semne de întrebare la Washington

    9 aprilie 2026

    J.D. Vance: Disputele teritoriale dintre Rusia și Ucraina sunt „de amploare redusă” în contextul pierderilor umane

    8 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    „Guvernarea trăiește în bula ei” – acuzațiile viceprimarului Chișinăului

    9 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Aeroportul Ben Gurion își reia activitatea: primele curse Chișinău–Tel Aviv ar putea fi reluate din 16 aprilie

    9 aprilie 2026

    …

    Scumpirile la carburanți generează efect în lanț în economie, susține Olga Ursu

    9 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Parlamentul a aprobat legea privind lanțurile scurte de aprovizionare cu produse alimentare

    9 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Inițiativa privind programele prelungite pentru elevi, respinsă de majoritate

    9 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.