Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Parlamentul ceh declară Rusia drept cea mai mare amenințare
    GEOPOLITICA

    Parlamentul ceh declară Rusia drept cea mai mare amenințare

    21 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul de la Praga a declarat Rusia drept cea mai mare ameninţare la adresa securităţii Republicii Cehe, într-o rezoluţie adoptată miercuri seara.

    Textul afirmă că „regimul terorist din Rusia” încearcă să-şi extindă sfera de influenţă asupra Ucrainei şi a altor ţări europene şi comite crime de război pentru a realiza acest lucru.

    Prin urmare, „este de interes crucial să continuăm să ajutăm Ucraina în lupta sa împotriva agresiunii ruse”, se afirmă în rezoluţie.

    „Oprirea furnizării de material militar, pe de altă parte, ar duce la cucerirea şi distrugerea Ucrainei de către regimul terorist rus”, continuă documentul.

    Republica Cehă – membră a NATO şi a Uniunii Europene – a furnizat până acum Kievului tancuri şi elicoptere de luptă şi lansatoare multiple de rachete.

    Rezoluţia a fost susţinută de 84 de parlamentari din coaliţia liberal-conservatoare a premierului Petr Fiala. S-au înregistrat 17 voturi împotrivă şi 42 de abţineri.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTAIEX sprijină instruirea polițiștilor moldoveni în identificarea și combaterea traficului de droguri sintetice
    Next Article Custodele coroanei române, Margareta, și Principele Radu vizitează ambasada Republicii Moldova din Belgia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    Exerciții de forță nucleară în Belarus: antrenamente cu echipamente livrate de Rusia

    21 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică noul acord cu FMI: „Moldova intră într-un regim de monitorizare externă permanentă a politicii economice”

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Militar rus, condamnat după ce și-ar fi tras două gloanțe în picior pentru a evita războiul din Ucraina

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Președintele Cehiei avertizează: Europa trebuie să se pregătească rapid pentru apărare, pacea nu mai este garantată

    21 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Protest în Parlament: opoziția acuză PAS de „cenzură” și blocarea microfonului în timpul ședinței legislative

    21 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zaharova avertizează: Rusia va răspunde la orice „agresiune” împotriva rușilor din Transnistria

    21 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.