Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Papa Francisc, implicat în organizarea unui schimb de prizonieri în Ucraina
    GEOPOLITICA

    Papa Francisc, implicat în organizarea unui schimb de prizonieri în Ucraina

    29 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Papa Francisc a declarat că a fost implicat în organizarea unui schimb de prizonieri în Ucraina, deși nu este clar rolul jucat de suveranul pontif, relatează joi dpa, citat de Agerpres.

    El a menționat acest lucru în timpul unei întâlniri private cu iezuiții săptămâna trecută în Kazahstan, potrivit revistei La Civilta Cattolica, o publicație iezuită.

    Papa Francisc a afirmat că primește în mod constant vizite din partea cetățenilor și a oficialilor ucraineni care îi vorbesc despre război.

    Unul dintre aceștia era un ofițer al armatei ucrainene implicat în schimburile de prizonieri și care i-a adus papei Francisc o listă cu peste 300 de prizonieri de război. Suveranul pontif a afirmat că ofițerul i-a cerut „să facă ceva pentru a face posibil un schimb (de prizonieri). Papa l-a sunat imediat pe ambasadorul rus pentru a-l întreba dacă se poate face ceva, dacă s-ar putea grăbi un schimb de prizonieri”.

    Forțele ucrainene și cele ruse au făcut schimb de aproximativ 300 de prizonieri de război săptămâna trecută după alte schimburi care au avut loc de la începutul conflictului.

    Întâlnirea privată a papei Francisc cu iezuiții a avut loc pe 15 septembrie în Kazahstan, după ce suveranul pontif a participat la un congres interreligios organizat în această țară.

    El și-a reiterat cu această ocazie punctul de vedere potrivit căruia conflictul izbucnit în urma atacului Rusiei asupra Ucrainei este un „al treilea război mondial”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleA fost numit un nou Ambasador în Azerbaidjan
    Next Article De ce a murit Regina Elisabeta a II-a? Ce scrie în raportul medical

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    Zaharova: extinderea UE cu Moldova și Ucraina ar avea scopuri geopolitice, nu economice

    19 iunie 2026

    The Economist: SUA și Ucraina discută un posibil plan în două etape pentru încheierea războiului

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.