Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Panică la Copenhaga: Incendiul puternic mistuie clădirea istorică a Primăriei
    GEOPOLITICA

    Panică la Copenhaga: Incendiul puternic mistuie clădirea istorică a Primăriei

    16 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Incendiu puternic la Copenhaga, capitala Danemarcei. Clădirea istorică a Primăriei este în flăcări, iar pompierii fac eforturi să oprească răspîndirea focului.

    Mai multe echipaje de pompieri au fost solicitate să intervină la clădirea primăriei din Copenhaga. Flăcările au fost observate în partea superioadă a clădirii construite în secolul al XVII-lea.

    Incendiu la Primăria veche

    Focul a izbucnit în cursul acestei dimineați, la Primăria din Copenhaga, clădire istorică, ridicată în secoul XVII. Imobilul a adăpostit și Bursa de valori, la un moment dat, fiind cunoscut și drept sediul Bursei Vechi.

    Acest incendiu a fost observat la partea superioară a clădirii. Iar mai multe echipaje de pompieri au fost solicitate pentru intervenție. Nu au fost semnalate victime. T

    urla Bursei Vechi din Copenhaga s-a prăbușit fiind mistuită de flăcările care au cuprins clădirea. Poliția a fost sesizată după ce martorii au observat fumul care ieșea din clădirea istorică Børsen. Apelul a venit în jurul orei orei locale 8:00 (7:00 GMT).

    Mai multe imagini șocante, din incendiu au fost distribuite pe rețelele de socializare. Din clipurile postate se poate observa cum turla este înghițită de flăcările uriașe, iar nori de fum gros se ridică în aer. Trecătorii au rămas șocați cînd au văzut turla prăbușindu-se în flăcări. Toți cei care se aflau în interiorul clădirii au ieșit, în siguranță, iar oficialii s-au grăbit să salveze parte dintre tablourile istorice.

    Poliția a izolat zona centrală

    În acest context, poliția din Copenhaga a anunțat că zona din jurul clădirii mistuite de incendiu a fost izolată. Traficul a fost deviat pe alte rute, pentru a nu împiedica intervenția pompierilor. Conform unui anunț postat pe Twitter, polițiștii danezi se așteaptă ca blocajul să dureze o perioadă mai mare de timp, pînă ce acest incendiu va fi stins.

    „Datorită dezvoltării situațieii din Børsen, în prezent sîntem prezenți pe scară largă în zona centrală din Copenhaga. Traficul către orașul de pe Knippelsbro este blocat. Ne așteptăm ca zona să fie izolată pentru o perioadă mai lungă de timp și încurajăm utilizatorii drumurilor să găsească rute alternative”, a anunțat Poliția daneză pe Twitter.

    Brigada de pompieri din Copenhaga a anunțat că intervine cu numeroase echipaje la incendiu, pentru a stinge focul înainte să provoace pagube prea mari.

    „Suntem într-un număr mare în drum spre #slotsholmsgade [strada pe care se află Børsen] după ce am fost anunțați în legătură cu degajările de fum puternic de pe acoperiș”, au anunțat pompierii, promițînd că vor reveni cu actualizări.

    Incendiu comparabil cu cel de la Notre Dame

    Dezastrul din capitala Danemarcei poate fi comparat cu incendiul din 2019 de la Catedrala Notre-Dame din Paris. Flăcările au izbucnit în interiorul clădirii în seara zilei de 15 aprilie 2019 și s-au extins cu repeziciune. Ca și la Copenhaga, acest incendiu a distrus în întregime turnul-fleșă, care s-a prăbușit. De asemenea a fost afectată o mare parte din acoperiș precum și șarpanta monumentului.

    Focul nu a distrus structura globală a edificiului, iar cele două turnuri au fost cruțate datorită intervenției prompte a pompierilor. Pagubele au fost considerabile, atît în interiorul cît și în exteriorul monumentului.

    Incendiul a provocat o emoție foarte puternică, atît în Franța, cît și în întreaga lume. Primarul Parisului, Anne Hidalgo, a descris incendiul ca fiind unul „groaznic”. Insula Île de la Cité, pe care se află catedrala Notre-Dame, a fost evacuată.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRecomandare de călătorie: MAE îndeamnă cetățenii moldoveni să evite Orientul Mijlociu
    Next Article Ministrul Muncii, Alexei Buzu, discută problemele sociale din raionul Glodeni într-o vizită de lucru

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „A doua pâine” a Belarusului devine un lux. Cartofii lipsesc din magazine

    13 mai 2025

    Au spionat în favoarea Rusiei: Șase bulgari, condamnați de justiţia britanică la închisoare

    13 mai 2025

    Israel cere Curții Penale Internaționale să retragă mandatele de arestare emise pe numele lui Netanyahu și Gallant

    12 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Președinta Maia Sandu, în dialog cu parlamentari britanici

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Răspunsul lui Putin: Atacuri aeriene în toată Ucraina după expirarea „ultimatumului” pentru încetarea focului

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova și Polonia adoptă o Declarație comună privind sprijinul pentru integrarea europeană

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PAS, acuzat că lasă copiii fără viitor și profesorii fără speranță

    13 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Parlamentul European solicită accelerarea procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană

    13 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.