Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » „Orașul Profesiilor” revine în Parcul „La Izvor”: copiii sunt invitați să exploreze diversele profesii
    AUTORITĂȚI

    „Orașul Profesiilor” revine în Parcul „La Izvor”: copiii sunt invitați să exploreze diversele profesii

    7 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vara continuă să aducă celor mici diferite activități distractive. În context, anunță Ion Ceban, sâmbătă, 8 iunie, în Parcul „La Izvor”, în zona havuzului, va avea loc „Orașul Profesiilor” cel mai mare eveniment de orientare profesională pentru copii.

    „ „Orașul Profesiilor” își va deschide larg ușile pentru micii vizitatori, începând cu ora 12:00. La intrare, care este liberă, fiecare copil la va primi un pașaport de participare. Evenimentul este destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 17 ani”, a scris Primarul General.

    Evenimentul are ca scop oferirea fiecărui copil oportunitatea de a-și realiza potențialul, iar companiilor să-și demonstreze responsabilitatea față de societate.

    Astfel, până la ora 16:00, copiilor le vor fi prezentate profesii din diverse structuri de Stat și din mediul de afaceri din Republica Moldovei, printre care: constructor, salvator, pompier, chinolog, tehnician de explozibili, polițist, medic, asistent social, criminolog, coafor, agronom, medic veterinar, DJ, mecanic auto, vânzător, bancher, bucătar, actor, model sau croitor.

    „După o scurtă lecție introductivă, copiii vor primi o sarcină aplicată și vor învăța despre profesia selectată, având, totodată, șansa de a se „angaja” cu acte în regulă la una sau mai multe profesii. La rândul lor, părinții vor avea posibilitatea să discute cu reprezentanții companiilor și să afle mai multe despre partenerii proiectului”, a mai spus Ion Ceban.

    „Orașul Profesiilor” este un eveniment organizat de Fundația de Caritate „Ukrainian Educational Foundation” şi Fundația de Caritate „Hora Binelui”, cu susținerea Primăriei Municipiului Chișinău.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleKlaus Iohannis îndeamnă la continuarea sprijinului UE pentru Ucraina și Republica Moldova
    Next Article Ucraina va închide granița cu Republica Moldova în cazul victoriei forțelor pro-ruse

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    Primăria Chișinău investește în modernizarea Liceului „Gh. Ghimpu” din Colonița

    10 iulie 2026

    MAN: „Nu suntem împotriva reformelor, ci împotriva celor făcute fără oameni și specialiști”

    10 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Campionatul de Drift aduce modificări în trafic: un tronson al șos. Hâncești va fi blocat temporar

    10 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dosarul „Energocom”, pe ultima sută de metri: instanța examinează ultimele probe în cauza în care este vizat Igor Dodon

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Cooperare Chișinău–China: autoritățile municipale discută despre infrastructură, spații publice și modernizarea orașului

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Trubca renunță la mandatul de deputat și așteaptă concluzia ANI privind verificarea inițiată

    10 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN protestează la Parlament și solicită asumarea responsabilității de către PAS

    10 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.