Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » OPINIE // Majoritatea ţărilor dau dreptate Rusiei, dar nu recunosc
    GEOPOLITICA

    OPINIE // Majoritatea ţărilor dau dreptate Rusiei, dar nu recunosc

    4 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Serghei Lavrov spune că „majoritatea zdrobitoare” a ţărilor dau dreptate Rusiei pentru că a recunoscut rezultatele pseudo-referendumurilor din patru teritorii ucrainene parţial ocupate şi ulterior le-a anexat, dar nu îndrăznesc să o spună, transmite EFE, care comentează că, prin aceste declaraţii, şeful diplomaţiei ruse ignoră condamnarea cvasitotală exprimată de comunitatea internaţională.

    „O majoritate zdrobitoare de ţări – şi vă garantez acest lucru – înţelege perfect că avem dreptate”, a declarat Lavrov în plenul Consiliului Federaţiei (camera superioară a parlamentului rus), unde a prezentat documentele de anexare a regiunilor ucrainene Lugansk, Doneţk, Zaporojie şi Herson, în ciuda faptului că practic întreaga comunitate internaţională, inclusiv parteneri tradiţionali ai Rusiei, precum China, India, Kazahstan, Azerbaidjan, Turcia şi Serbia, nu vor recunoaşte anexarea.

    „Nu toată lumea are curaj şi nici forţă să vorbească obiectiv şi direct despre aceasta”, a afirmat Lavrov, care s-a declarat „convins că adevărul va învinge”. ”Desigur, ar fi mai adecvat ca toate ţările lumii să recunoască noua realitate, care a fost inevitabilă”, a adăugat el.

    Lavrov a susţinut din nou teza conform căreia „un mare număr de instrumente juridice, inclusiv referiri la Carta ONU, consacră principiile egalităţii şi autodeterminării popoarelor” şi a susţinut că administraţia preşedintelui ucrainean, Vladimir Zelenski, dar şi cea a predecesorului său, Petro Poroşenko, „nu au respectat aceste criterii”.

    „Acum se aplică un scenariu dictat chiar de viaţa însăşi, care se bazează pe voinţa liberă a persoanelor”, a afirmat el.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrima țară care anunță că susține anexarea regiunilor ucrainene
    Next Article Ion Ceban, mulțumit de activitatea lui Nagacevschi la Primărie. Îi urăm succes în activitatea de mai departe care și-a propus-o

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Lukașenko, prins între Putin și Zelenski: Belarus încearcă să evite implicarea directă în războiul din Ucraina

    9 iulie 2026

    Donald Trump susține că este „ținta numărul unu” a Iranului: „Vor să mă asasineze”

    9 iulie 2026

    Parlamentul European salută progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE și cere deschiderea rapidă a tuturor clusterelor de negociere

    8 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Strada pietonală Eugen Doga va găzdui festivalul „Te salut, Chișinău!”: Programul evenimentului

    9 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Curtea Constituțională limitează atribuțiile Găgăuziei: Comisia electorală și șeful poliției nu vor mai fi decise la nivel local

    9 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună pune sub semnul întrebării eficiența diplomației economice a Maiei Sandu

    9 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Avertisment din sistemul educațional: Profesorii sunt suprasolicitați din cauza lipsei specialiștilor de sprijin

    9 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Lukașenko, prins între Putin și Zelenski: Belarus încearcă să evite implicarea directă în războiul din Ucraina

    9 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.