Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Omor la comandă în Chișinău: Poliția investighează moartea unui cetățean turc
    AUTORITĂȚI

    Omor la comandă în Chișinău: Poliția investighează moartea unui cetățean turc

    10 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Una dintre versiunile examinate de Poliție în cazul omorului cetățeanul turc este omorul la comandă executat de un killer bine pregătit.

    Declarația aparține șefului Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, care a menționat că acest caz este gestionat de către Procuratură Generală, iar măsurile de investigație sunt executate de către polițiști.

    Întrebat dacă cetățenii ar trebui să-și facă griji pentru siguranța lor, Cernăuțeanu a spus că este vorba despre o reglare de conturi între grupări criminale din străinătate.

    „Am văzut că au fost martori, dar care nu au avut de suferit, fiind foarte clar care a fost obiectivul acestui criminal”, a spus Cernăuțeanu.

    Șeful IGP a declarat că în toate ieșirile din Capitală, dar și la o anumită rază de oraș sunt amplasate filtre de polițiști, care verifică minuțios toate mijloacele de transport.

    Amintim că bărbatul împușcat este de origine turcă, avea 41 de ani și făcea parte dintr-o grupare criminală. Acesta a fost anunțat pe canalele Interpol de către autoritățile de drept ale Regatului Unit al Marii Britanii, cu scop de arest și extrădare, fiind învinuit de comiterea unor infracțiuni de contrabandă și comercializarea heroinei.

    Poliția a anunțat că examinează versiunea unei „reglări de conturi între grupări sau lichidarea intenționată a acestuia pentru a împiedica unele declarații pe care le-ar fi putut face într-un dosar”.

    Totodată, oamenii legii efectuează măsuri speciale de reținere a suspectului. Oamenii care îl observă pe străzi sunt rugați să anunțe poliția, dar să evite contactul cu acesta, întrucât individul este înarmat.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIrina Vlah solicită garanții de neutralitate pentru R.Moldova
    Next Article Elveția contribuie cu șase miliarde de lei la dezvoltarea R.Moldova în ultimii 20 de ani

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    Victoria Furtună critică reacțiile la adresa unei prodecane de la USM și invocă dreptul la liberă exprimare

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.