Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Olanda va începe „fără întârziere” furnizarea de avioane F-16 Ucrainei
    GEOPOLITICA

    Olanda va începe „fără întârziere” furnizarea de avioane F-16 Ucrainei

    8 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ţările de Jos vor începe „fără întârziere” să furnizeze Ucrainei avioane de vânătoare F-16, a promis ministrul olandez de Externe, Caspar Veldkamp, în timpul unei vizite la Kiev în weekend. Detaliile călătoriei sale au fost ţinute secrete până duminică din motive de securitate, transmite France Presse.

    În prima sa deplasare internaţională de când a fost numit şef al diplomaţiei în urmă cu câteva zile, Veldkamp a dat asigurări într-o conferinţă de presă la Kiev că, odată cu acordarea licenţelor de export necesare, săptămâna trecută, Ţările de Jos sunt pregătite să trimită aceste avioane ucrainenilor.

    El nu a dat alte detalii, precum data la care va ajunge în Ucraina primul din cele 24 de F-16 promise de Ţările de Jos.

    Ucraina speră că aceste avioane de fabricaţie americană o vor ajuta să îşi protejeze mai bine soldaţii şi oraşele în faţa bombardamentelor ruseşti zilnice.

    Veldkamp face parte din coaliţia care tocmai s-a instalat la putere, în care Partidul pentru Libertate (PVV) al lui Geert Wilders, calificat de extremă dreaptă, ocupă locul cel mai important. Noul guvern a reafirmat sprijinul Ţărilor de Jos pentru Ucraina.

    Kievul a început să solicite avioane F-16 la scurt timp după invazia rusă din februarie 2022, iar piloţii ucraineni au urmat luni întregi de pregătire în ţările NATO.

    Mai multe state membre ale Alianţei Atlantice s-au angajat să furnizeze astfel de aeronave, care sunt apreciate pentru precizia, viteza şi raza lor de acţiune.

    Preşedintele ucrainean, Vladimir Zelenski, a declarat într-un interviu acordat AFP în luna mai că Ucraina are nevoie de aproximativ 130 de astfel de aparate pentru a atinge paritatea aeriană cu Rusia. Dar ţările occidentale au promis mai puţin de 100.

    Rusia a avertizat că forţele sale vor viza toate echipamentele militare occidentale, inclusiv F-16, trimise Ucrainei.

    Împreună cu ministrul de Externe Caspar Veldkamp, la Kiev s-a aflat şi ministrul Apărării, Ruben Brekelmans, ambii întâlnindu-se cu preşedintele Vladimir Zelenski şi cu alţi înalţi oficiali ucraineni, conform Reuters.

    „Mesajul meu către toţi oficialii din guvernul ucrainean este că Olanda este alături de Ucraina şi va continua să sprijine Ucraina în mod politic, militar, financiar şi moral”, a declarat Veldkamp pentru Reuters, în timp ce se afla în centrul Kievului, lângă o expoziţie în aer liber de echipamente militare ruseşti distruse.

    Potrivit lui Brekelmans, Olanda va livra în curând Ucrainei şi trei lansatoare şi un sistem radar. Şeful diplomaţiei olandeze a adăugat că poartă discuţii şi cu alţi parteneri „pentru a crea coaliţii internaţionale în vederea livrării” de sisteme Patriot, care au ajutat Kievul să se apere împotriva atacurilor ruseşti.

    Discuţiile vor continua miercuri la Summitul NATO, la Washington, a mai spus el.

    Foto: Agerpres

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleR.Moldova va furniza energie electrică Ucrainei
    Next Article LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Oficial ucrainean: „Moldova este un exemplu de bun vecin – mulțumim pentru sprijin”

    19 noiembrie 2025

    Premierul Munteanu subliniază transformarea europeană a Moldovei în discuțiile de la UE

    19 noiembrie 2025

    Munteanu la Bruxelles: „Moldova este pregătită să devină stat membru al Uniunii Europene”

    19 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Cercetarea probelor în dosarul lui Plahotniuc a început oficial

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Deputat PAS: „Dosarul lui Plahotniuc se mișcă atât de rapid, încât nici Plahotniuc nu-l poate citi”

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: „Cetățenii trebuie să știe cum au fost gestionate cele 60 de miliarde de lei”

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dorin Alaiba: „Copiii noștri oricum vor plăti” — răspuns la criticile bugetare

    19 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Boțan: Propaganda rusă confirmă ambiția imperială a Kremlinului

    19 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.