Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Oamenii legii desfășoară campania „Școală+Poliție=Siguranță”
    AUTORITĂȚI

    Oamenii legii desfășoară campania „Școală+Poliție=Siguranță”

    5 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Oamenii legii au inițiat campania „Școală+Poliție=Siguranță”. Aceasta se desfășoară tradițional la începutul anului școlar și include acțiuni de informare a copiilor și părinților privind siguranța în mediul educațional și cel social.

    Solicitat de agenție, ofițerul de presă al Inspectoratului General de Poliție (IGP), Oxana Toderiță, a specificat că, în cadrul campaniei, oamenii legii vor prezenta elevilor instituțiile statului care vin în suportul copiilor victime. „Este important ca aceștia să cunoască unde se pot adresa și ce organe ale statului pot sesiza la necesitate. Totodată, la orele informative, polițiștii vor vorbi cu copii despre: violență, siguranța în mediul online, comportamentul delincvent, abandonul școlar și de domiciliu. La fel, elevii sunt anunțați că, în caz de necesitate, pot apela la telefonul copilului: 116 111”, a spus sursa citată.

    De asemenea, angajații IGP vor vorbi cu copiii despre măsurile de siguranță în timp ce sunt singuri acasă, când discută cu persoane străine în stradă sau online, când se deplasează în locuri aglomerate, precum și la traversarea străzii.

    Totodată, oamenii legii au venit cu recomandări și pentru părinți. În scop de siguranță, aceștia i-au îndemnat să învețe copiii adresa domiciliului și numărul de telefon al părinților.

    Campania „Școală+Poliție=Siguranță” se desfășoară anual, în luna septembrie, în toate localitățile din țară.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoul prim-ministru al Marii Britanii va fi anunțat astăzi
    Next Article Miniștrii Energiei din țările UE vor discuta plafonarea prețului gazului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Chicu: Neîncrederea în alegeri blochează reformele din Republica Moldova

    15 iulie 2026

    Termen limită pentru partide: CEC așteaptă rapoartele financiare pentru primul semestru al anului

    15 iulie 2026

    Ian Lisnevschi: „Politicienii creează încrederea în instituții prin propriul comportament”

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Fosta ambasadoare Liliana Guțan acuză conducerea MAE de presiuni și hărțuire: „A fost creat un mecanism de abuz”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE, critic după desemnarea candidatului la funcția de premier: „Primele acțiuni ridică mari semne de întrebare”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Muntenegru face noi pași spre aderarea la UE: 18 din cele 33 de capitole sunt închise provizoriu

    15 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Chicu: Neîncrederea în alegeri blochează reformele din Republica Moldova

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Un document cu numele lui Vasile Tofan ar fi fost publicat și ulterior retras de pe site-ul ministerului

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.