Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » O schemă ilegală! Astfel a calificat Igor Dodon decizia Guvernului de a scoate din buget 1,3 mlrd lei pentru gaz
    POLITICĂ

    O schemă ilegală! Astfel a calificat Igor Dodon decizia Guvernului de a scoate din buget 1,3 mlrd lei pentru gaz

    1 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Este o schemă ilegală! Astfel liderul PSRM, Igor Dodon, a comentat decizia Guvernului Gavrilița de a scoate din bugetul de stat 1,3 miliarde de lei pentru a achita datoria la gaz. În cadrul unei emisiuni la postul de televiziune Primul în Moldova, Dodon a spus că au fost încălcate toate procedurile.

    „Întreprinderea de stat Energocom face o cesionare a datoriilor cu o întreprindere privată, doar Moldovagaz este o întreprindere privată. Nu a fost majorat capitalul statutar al Energocom. Dacă analizăm pe elemente separate sunt foarte multe întrebări. Este clar că Procuratura acum nu se va ocupa de acest caz, se tem de guvernare. Dar 1,3 mlrd lei din bugetul de stat să îi dai unei companii private, eu nu țin minte în istoria Republicii Moldova ca cineva să procedeze așa”, spune președintele PSRM.

    Igor Dodon susține că cei 1,3 miliarde de lei vor fi achitați din buzunarele cetățenilor Republicii Moldova.
    „Ei au luat datoria istorică a Termocom față de Moldovagaz și au acoperit o datorie curentă. Și când va veni întrebarea de datoria istoria de 700 mln dolari, iar acești 1,3 mlrd lei sunt în cei 700 mln de dolari, va apărea întrebarea, dar sursa care. Surse vor fi două – ori tariful la gaz sau din buget, ceea ce e din contul cetățenilor”, a explicat Igor Dodon.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Grosu a transmis Președinților celor două Camere ale Parlamentului României mesaje de felicitare cu ocazia Zilei Naționale
    Next Article Opoziția parlamentară propune anularea creșterii salariilor pentru conducerea țării, inclusiv pentru deputați

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    Partidul Nostru cere alinierea legislației la recomandările Comisiei de la Veneția privind evaluarea judecătorilor

    17 iunie 2026

    Fost oficial român: Moldova poate avansa mai rapid decât Ucraina în procesul de aderare

    17 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Buiucani: teren modern de joacă și zonă de fitness, amenajate pe strada Alba Iulia

    17 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo: Reformele actuale pot bloca Moldova în clusterul 1 al negocierilor de aderare la UE

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban: „Balul Absolvenților va fi cea mai mare discotecă în aer liber din țară”

    17 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen nu ar intenționa să mai candideze pentru un nou mandat în 2029, potrivit Politico

    17 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Numărul întreprinderilor insolvabile continuă să crească, în pofida mesajelor optimiste despre economie

    17 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.