Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » O moldoveancă, procuror federal din SUA, va lupta cu corupții în Republica Moldova
    POLITICĂ

    O moldoveancă, procuror federal din SUA, va lupta cu corupții în Republica Moldova

    19 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Veronica Dragalin a fost aleasă pentru funcția de șefă a Procuraturii Anticorupție. Candidatura sa urmează să fie propusă spre aprobare Consiliului Superior al Procurorilor.

    Comisia specială de preselecție a candidaților, menționează că etapa de preselecție în cadrul concursului la funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție a fost promovată de către candidata Veronica Dragalin, care a obținut punctajul total de 9,8 puncte.

    Decizia urmează să fie remisă de Consiliul Superior al Procurorilor.

    Veronica Dragalin a studiat la Dreptul la Universitatea din Virginia, considerată una din cele mai bune facultăți de Drept din Statele Unite ale Americii. Procurora a instrumentat numeroase cazuri de corupție mare în Statele Unite.

    Veronica Dragalin este fiica Elenei Dragalin, președinta organizației Moldova-AID și cea care organizează în fiecare an tradiționala Convenție moldo-americană, eveniment care întrunește reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale americane și din Republica Moldova, dar și persoane originare din Republica Moldova și stabilite cu traiul în Statele Unite ale Americii.

    Consiliul Superior al Procurorilor a anunțat concurs pentru funcția procuror-șef al Procuraturii Anticorupție în data de 4 februarie. De atunci, termenul limită pentru depunerea dosarelor de concurs a fost extins în cadrul mai multor ședințe CSP, acesta fiind prelungit până în data de 11 aprilie curent.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO // Momentul în care o dronă kamikaze rusească atacă o poziţie ucraineană
    Next Article Adrian Lebedinschi: Guvernarea trebuie să plece, sunt niște mincinoși care nu au grijă de popor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Fiodor Gagauz va candida la funcția de bașcan al Găgăuziei

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Gaik Vartanean: „Cei care au luat decizii privind achiziția gazelor trebuie să răspundă”

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Furtună cere explicații despre prețul gazului: „Cine beneficiază de achiziții?”

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Protest în fața ANRE, după anunțul privind majorarea tarifelor la gaz

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

     Ministrul Agriculturii, Radu Musteața, și-a dat demisia la doar două zile de la învestire

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.