Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Norvegia și BERD acordă R. Moldova 200 mln de euro pentru achiziții de gaze
    POLITICĂ

    Norvegia și BERD acordă R. Moldova 200 mln de euro pentru achiziții de gaze

    26 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Întreprinderea Energocom urmează să facă în acest an achiziții de gaze la prețuri mai favorabile pe piață, din contul a 200 de milioane de euro oferiți de Guvernul Norvegiei și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), transmite MOLDPRES.

    Din suma totală, 100 de milioane de euro sunt oferite sub formă de grant din partea Guvernului Norvegiei și alte 100 de milioane de euro reprezintă suplinirea împrumutului oferit de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare. Decizia a fost luată astăzi, la ședința Comitetului Interministerial pentru Planificare Strategică.

    Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a afirmat că tranzacțiile vor avea loc pe platforma comună a UE, pentru a permite unui număr cât mai mare de furnizori să participe. Astfel, va fi diminuat prețul portofoliului de gaze naturale deținut de SA Energocom, procurându-se volume de gaze necesare următorului sezon rece.

    Proiectul „Securitatea furnizării gazelor naturale”, în valoare de 300 milioane de euro, a permis anul trecut Republicii Moldova să găsească surse alternative de gaze non-rusești, când Gazprom a redus volumul de gaze livrate Moldovagaz.

    SA Energocom a returnat, în aprilie, 35 de milioane de euro din prima tranșă a împrumutului luat de la BERD, la 1 iulie urmând să închidă prima tranșă de 100 de milioane de euro. După finisarea perioadei Clean up, aceasta sumă din prima tranșă poate fi reîmprumutată.

    Ministerul Energiei susține că decizia de a face noi achiziții de gaze este motivată și de imprevizibilitatea relației cu Gazprom.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleANRE a modificat Metodologia de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere
    Next Article Ion Ceban a transmis un mesaj special elevilor, absolvenților și cadrelor didactice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Eficiență energetică și confort sporit la Gimnaziul nr. 77 din Cricova

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Scandal la municipalitate: șef, angajați și firme – reținuți în dosar de licitații trucate

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Trump: «Zelenski nu e gata» — planul de pace rămâne blocat în așteptare

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Bugetul pe 2026 intră la vot: Parlamentul decide direcția economică a Moldovei

    8 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ghenadie Ciorbă: Audit urgent al cetățeniei acordate de Dodon

    8 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.