Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Noi violențe în Amsterdam după atacul asupra fanilor israelieni ai echipei Maccabi Tel-Aviv
    GEOPOLITICA

    Noi violențe în Amsterdam după atacul asupra fanilor israelieni ai echipei Maccabi Tel-Aviv

    12 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Noi violențe au avut loc la Amsterdam, după ce peste 20 de isralieni au fost răniți după meciul Maccabi Tel Aviv-Ajax. Un tramvai a fost incendiat, iar Poliția a făcut mai multe arestări. În oraș a fost declarată stare de urgență, iar premierul Olandei a declarat că atacurile sunt  „violență antisemită, pur și simplu”. 0 seconds of 2 minutes, 25 secondsVolume 90%  

    Câteva zeci de bărbați tineri îmbrăcați în negru, unii cu fețele acoperite, au provocat distrugeri în capitala Olandei.Doar norocul a făcut ca tramvaiul vandalizat să fie gol și să nu existe victime. L-au incendiat cu focuri de artificii și i-au spart gemurile cu pietre, apoi i-au atacat și pe unii trecători. S-a întâmplat în zona unui centru comercial, care a fost evacuat. Polițiștii au reușit să oprească violențele, după o confruntare cu huliganii. Presa olandeză scrie că cei din urmă ar fi strigat insulte antisemite și că, înaintea incidentelor, au existat apeluri pe rețelele sociale. 

    Imaginile și informațiile din Amsterdam din weekend despre atacurile antisemite împotriva israelienilor și evreilor sunt șocante și condamnabile. Încă nu știm toate detaliile. Dar este foarte clar că au fost încălcate toate limitele comportamentului acceptabil, a declarat Dick Schoof, prim-ministrul olandez.

    Acesta a mai adăugat: Suntem la curent cu s-a întâmplat mai devreme cu susținătorii Maccabi, dar credem că este de altă natură. Condamnăm orice fel de violență, dar aceasta nu este o scuză pentru ce s-a întâmplat mai târziu în acea noapte în atacurile împotriva evreilor din Amsterdam.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMinistrul Justiției: „Nu am discutat despre demisie; decizia aparține premierului”
    Next Article Renato Usatîi se află în prezent în Germania, unde urmează un tratament medical

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Medvedev amenință Finlanda cu includerea pe lista țintelor nucleare ale Rusiei

    3 iulie 2026

    Efectele crizei energetice din Rusia se extind: Kârgâzstan caută soluții pentru asigurarea pieței interne

    2 iulie 2026

    Summitul NATO de la Ankara: SUA cer evaluarea cheltuielilor pentru apărare și mai mult acces pentru industria de armament

    2 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Vasile Costiuc: „Parlamentul trebuie să plece” – apel la alegeri anticipate în contextul crizei guvernamentale

    3 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Investiții în infrastructura sportivă din Chișinău: condiții mai bune pentru sportivii de performanță

    3 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Prognoza sociologului Ian Lisnevschi despre Guvernul Munteanu, lansată acum 8 luni, s-a adeverit

    3 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Budapesta revocă azilul politic pentru fostul ministru al justiției din Polonia și familia sa

    3 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ce prevede legea după demisia premierului: pașii pentru formarea unui nou Guvern în Republica Moldova

    3 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.