Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Noi reguli de intrare și ieșire în Federația Rusă pentru cetățenii străini: Informare importantă pentru cetățenii Republicii Moldova
    GEOPOLITICA

    Noi reguli de intrare și ieșire în Federația Rusă pentru cetățenii străini: Informare importantă pentru cetățenii Republicii Moldova

    5 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova informează cetățenii Republicii Moldova care intenționează să călătorească în Federația Rusă despre introducerea unor noi cerințe de către autoritățile ruse, aplicabile cetățenilor străini și apatrizilor care traversează frontiera Federației Ruse, atât la intrare, cât și la ieșire.

    Conform Hotărârii Guvernului Federației Ruse nr. 1510 din 07.11.2024, începând cu 1 decembrie 2024 și până pe 30 iunie 2025, toate persoanele străine și apatrizii care traversează frontiera de stat a Federației Ruse prin punctele de trecere aeriană din cadrul aeroporturilor internaționale „Șeremetievo”, „Domodedovo”, „Vnukovo” (Moscova), „Jukovschii” (regiunea Moscova), precum și prin punctul de trecere terestră „Maștacovo” (regiunea Orenburg), vor fi supuse procedurii de prelevare a datelor biometrice. Aceasta presupune colectarea imaginii faciale (fotografierea) și a amprentelor digitale (dactiloscopia).

    Începând cu 30 iunie 2025 și până pe 30 iunie 2026, va fi introdusă o cerință suplimentară: persoanele străine și apatrizii care vor traversa frontiera Federației Ruse prin aceleași puncte de trecere, și care nu necesită eliberarea vizei de intrare, vor fi obligați să se înregistreze în sistemul de identificare și autentificare (portalul unic al serviciilor municipale și de stat). În cadrul acestei proceduri, va trebui depusă o declarație privind scopul intrării în Federația Rusă și indicarea locului de ședere (domiciliu).

    Modificările menționate nu se aplică următoarelor categorii de persoane:

    • Cetățeni ai Republicii Belarus;

    • Minori cu vârsta sub 6 ani;

    • Membri ai misiunilor diplomatice din Federației Ruse, inclusiv membrii familiilor

    acestora;

    • Funcționari ai organizațiilor internaționale și membrii familiilor acestora;

    • Posesori ai pașapoartelor diplomatice și de serviciu care traversează frontiera

    Federației Ruse în scop de serviciu sau în cadrul delegațiilor oficiale, precum și

    membrii familiilor acestora.

    Pentru detalii complete, textul integral al Hotărârii Guvernului Federației Ruse nr. 1510 din 07.11.2024 poate fi consultat pe site-ul oficial.

    În contextul acestor modificări, Ministerul Afacerilor Externe recomandă persoanelor care intenționează să călătorească în Federația Rusă sau în alte state, dar care vor tranzita teritoriul Federației Ruse (inclusiv prin punctele de trecere menționate), să își planifice deplasarea ținând cont de noile cerințe impuse de autoritățile ruse.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePartidul Nostru a elaborat un proiect de lege privind creșterea scutirii de taxe vamale pentru colete la 500 de euro și pentru bagaje la 1000 de euro
    Next Article Începe votul pentru turul doi al alegerilor prezidențiale din România

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Summitul B9 și al țărilor nordice, găzduit la București pe 13 mai de președintele României și omologul său polonez

    10 aprilie 2026

    Volodimir Zelenski: Conducta Drujba va fi reparată până în primăvară, dar securitatea rămâne incertă

    10 aprilie 2026

    Restricțiile asupra internetului în Rusia alimentează nemulțumiri și afectează viața de zi cu zi

    10 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Igor Grosu: Dan Perciun ar fi fost „atras într-o ambuscadă” în discuțiile despre candidatul PAS la Primăria Chișinău

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Troleibuze și autobuze în regim special de Paști: anunțul Primăriei Chișinău

    10 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Summitul B9 și al țărilor nordice, găzduit la București pe 13 mai de președintele României și omologul său polonez

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Sprijin pentru cetățeni în Chișinău: transport gratuit și redus pentru 24 de categorii

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tensiuni juridice la Comrat: Adunarea Populară a Găgăuziei cere CSJ anularea suspendării alegerilor

    10 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.