Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Noi facilități pentru militarii Armatei Naționale: Protecție socială și eliminarea inechităților în serviciul militar
    AUTORITĂȚI

    Noi facilități pentru militarii Armatei Naționale: Protecție socială și eliminarea inechităților în serviciul militar

    11 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Militarii prin contract ai Armatei Naționale vor beneficia de mai multe garanții sociale. Un proiect în acest sens a fost examinat astăzi la ședința Comisie securitate națională, apărare și ordine publică.

    Proiectul conține o serie de completări cu privire la îmbunătățirea protecției sociale a militarilor și a membrilor familiilor acestora, sporirea atractivității în serviciul militar, eliminarea inechităților și discriminărilor etc.

    „Autorii inițiativei propun ca perioada aflării în concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de trei ani să se includă în vechimea serviciului militar. Totodată, se propune ca militarii prin contract, pe lângă concediul paternal, să dispună de dreptul la concediu în cazul adoptării copiilor nou-născuți sau luării sub tutelă a acestora.

    De asemenea, se propune ca militarii prin contract ai Forțelor Armate să dispună de dreptul de a călători gratuit în toate tipurile de transport rutier la nivel local/municipal, cu excepția taximetrelor. O altă prevedere ține de faptul că militarii prin contract să aibă dreptul de a participa, în cadrul structurii militare în care îndeplinesc serviciul militar, în proiecte de dezvoltare finanțate din surse externe”, se menționează în comunicatul emis de Legislativ.

    De menționat că proiectul urmează a fi propus spre examinare în plenul Parlamentului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePeste 30 de primari din R. Moldova au participat la sesiuni de instruire în Budapesta
    Next Article CEC: Cetățenii care și-au schimbat locul de ședere mai au două săptămâni pentru a se înregistra

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Blocul Alternativa denunță „haosul instituțional” și „justiția controlată politic”

    24 mai 2025

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Zelenski cere presiuni internaționale pentru a opri atacurile Rusiei asupra Ucrainei

    25 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    GagauziyaLand inaugurează sezonul de vară: start spectaculos pe 1 iunie

    25 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa denunță „haosul instituțional” și „justiția controlată politic”

    24 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.