Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Noaptea, ca tâlharii. Poliția a distrus orășelul de corturi, iar patru protestatari au fost reținuți
    POLITICĂ

    Noaptea, ca tâlharii. Poliția a distrus orășelul de corturi, iar patru protestatari au fost reținuți

    28 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un nou abuz nocturn din partea poliției Maiei Sandu. La primele ore ale dimineții, când afară era încă întuneric, forțele de ordine au descins în număr mare și au distrus violent orășelul de corturi din fața Procuraturii Generale. Patru dintre protestatari au fost reținuți. La fel ca și data trecută, acțiunea s-a produs, fără a exista un fundament legal și fără un avertisment prealabil.

    În corturi, se aflau sute de oameni care protestau față de regimul de la guvernare, pe care îl acuză de toate crizele și scumpirile fără precedent. Manifestanții susțin că atât timp cât au stat în fața procuraturii, au fost presați de către polițiști care, în permanență, dădeau buzna în corturi, îi documentau pe oameni și le puneau fel de fel de piedici pentru a nu protesta.

    „Protestele noastre au fost întotdeauna pașnice, dar de fiecare dată am fost supuși presiunilor. Permanent suntem verificați, documentați, reținuți, ca pe niște criminali. Au scos mai multe corturi. Cerem repetat ca reprezentanții misiunilor diplomatice să reacționeze. Noi vom continua să protestăm, să cerem demisia guvernării și alegeri anticipate”, a spus protestatarul Tudor Șoilița, care a fost reținut repetat de poliție.

    După ce a fost distrus orășelul de corturi, protestatarii au fost alungați de polițiști.

    Recent, la indicația guvernării, a fost distrus orășelul de corturi, denumit generic „Orășelul Schimbării”, amenajat în fața Parlamentului. Mai mulți juriști și experți constituționali au criticat acțiunea, argumentând că au fost încălcate drepturile cetățenilor privind libertatea la întrunire, libertatea de exprimare și alte drepturi prevăzute în Constituția Republicii Moldova.

    Un nou protest antiguvernamental va avea loc duminică, 30 octombrie, ora 15:00. Toată lumea este așteptată în fața Academiei de Științe a Moldovei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleChișinău ar putea rămâne fără apă și canalizare
    Next Article Din 1 noiembrie vom plăti mai scump pentru energia electrică

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Grosu: Dan Perciun ar fi fost „atras într-o ambuscadă” în discuțiile despre candidatul PAS la Primăria Chișinău

    10 aprilie 2026

    Chișinăul se pregătește de Paștele Blajinilor: intervenții continue în cimitire

    10 aprilie 2026

    Schimbare pe scena politică: MAN se retrage din Blocul „Alternativa”

    10 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Igor Grosu: Dan Perciun ar fi fost „atras într-o ambuscadă” în discuțiile despre candidatul PAS la Primăria Chișinău

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Troleibuze și autobuze în regim special de Paști: anunțul Primăriei Chișinău

    10 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Summitul B9 și al țărilor nordice, găzduit la București pe 13 mai de președintele României și omologul său polonez

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Sprijin pentru cetățeni în Chișinău: transport gratuit și redus pentru 24 de categorii

    10 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Tensiuni juridice la Comrat: Adunarea Populară a Găgăuziei cere CSJ anularea suspendării alegerilor

    10 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.