Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Nicu Șendrea, avocatul reținut săptămâna trecută de CNA, ar fi rezolvat problemele contrabandistului Mihail Răileanu, condamnat la închisoare în Belgia
    AUTORITĂȚI

    Nicu Șendrea, avocatul reținut săptămâna trecută de CNA, ar fi rezolvat problemele contrabandistului Mihail Răileanu, condamnat la închisoare în Belgia

    17 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Unul dintre cei mai controversați foști procurori din perioada guvernării PD, Nicu Șendrea, reținut săptămâna trecută de CNA, care ar fi intervenit pe lângă judecători și procurori, cu mită de zeci de mii de euro, pentru a scoate din închisoare infractori, contrabandiști și traficanți de droguri, îi rezolva și problemele unui traficant condamnat în Belgia.

    Nicu Șendrea (dreapta)

    Numele acestuia este Mihail Raileanu, cunoscut în cercurile criminale ca Misha Țigan, tot el Zabar, potrivit surselor Breakingnews.md. Răileanu este condamnat în Belgia la 7 ani de închisoare cu executare, scrie și activistul Pavel Grigorciuk, care a avut anterior altercații cu Șendrea. Conform informațiilor, Răileanu ar fi prejudiciat statul belgian cu circa 3 mln de euro.

    Înregistrările audio din cadrul dosarului, publicate de CNA, l-ar prezenta pe Șendrea cum se laudă că „tușește” dosare penale și-i propune persoanei cu care discută să dea mită pentru ca „să-și cumpere libertatea”. El ar fi “regizat” inclusiv cauze penale într-o schemă în care rolul lui Răileanu era să le întindă capcane viitorilor “clienți” , conform surselor.

    Pe 11 decembrie 2024, CNA i-au reținut pe Șendrea și un complice al său. Potrivit surselor, ar fi vorba despre Andrian Rusu, un personaj care l-ar fi ajutat inclusiv pe Răileanu să apară cu numele de familie modificat în baza de date a Interpol. Brăileanu în loc de Răileanu.

    Nicu Șendrea a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, la Penitenciarul Nr. 11 din Bălți. El a intrat în vizorul mass-mediei încă în 2017, după ce averea sa, acum avocat, s-ar fi îmbunătățit semnificativ, potrivit crime-moldova.com.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePolonia: Rusia trebuie forțată la negocieri de pace, nu Ucraina
    Next Article Statele europene adoptă măsuri comune împotriva „flotei-fantomă” a Rusiei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primăria Chișinău investește în startup-uri: sprijin pentru tineri și migranți

    27 aprilie 2026

    Constantin Cuiumju solicită verificarea gestionării banilor pentru renovarea Penitenciarului nr. 13

    27 aprilie 2026

    Primarul Capitalei compară reforma PAS cu circumscripțiile uninominale promovate de Vladimir Plahotniuc

    27 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Friedrich Merz: unele regiuni ale Ucrainei ar putea să nu mai revină sub controlul Kievului

    27 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria Chișinău investește în startup-uri: sprijin pentru tineri și migranți

    27 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Constantin Cuiumju solicită verificarea gestionării banilor pentru renovarea Penitenciarului nr. 13

    27 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Moldova își consolidează cooperarea în cadrul Inițiativei Central Europene: discuții despre UE, infrastructură și securitate

    27 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primarul Capitalei compară reforma PAS cu circumscripțiile uninominale promovate de Vladimir Plahotniuc

    27 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.